İşitme engelli bireylerde durumluk ve sürekli kaygı ile başa çıkma stratejileri arasındaki ilişki
The relationship between state-trait anxiety and coping strategies in hearing-impaired individuals
- Tez No: 952975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK PARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu yüksek lisans araştırması, işitme engelli bireylerde durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, işitme engelli bireylerin yaşadığı psikolojik zorluklara odaklanmakta ve bu bireylerin stresli yaşam olayları karşısında geliştirdikleri başa çıkma tutumlarını değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında İstanbul'da yaşayan, 18-65 yaş aralığında ve okuryazar olan 200 işitme engelli bireyden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Veriler, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği – Kısa Form (COPE-R) aracılığıyla toplanmış ve SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Betimsel analizlerin yanı sıra normallik, güvenirlik, ANOVA, t-testi, Kruskal-Wallis ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda, bireylerin kaygı düzeyleri ile başa çıkma stratejileri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca bazı demografik değişkenlerin (eğitim düzeyi, medeni durum gibi) bu değişkenler üzerinde anlamlı farklılık yarattığı görülmüştür. Bu araştırma, işitme engelli bireylerle çalışan uzmanlara ve araştırmacılara kaygı ile başa çıkma tutumları bağlamında rehberlik edecek bulgular sunmakta; ruh sağlığı temelli müdahalelerin yapılandırılmasında önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the relationship between state and trait anxiety levels and coping strategies among hearing-impaired individuals, a population often overlooked in psychological research despite facing significant psychosocial challenges. The study focuses on how individuals with hearing loss respond to stressors and how their coping mechanisms are shaped by varying levels of situational and dispositional anxiety. The research sample consisted of 200 hearing-impaired individuals aged between 18 and 65, all of whom were literate and residing in Istanbul. Data were collected using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and the Brief Coping Orientation to Problems Experienced Inventory (COPE-R). The collected data were analyzed through the SPSS 27.0 software. Analyses included descriptive statistics, reliability testing, normality analysis, independent samples t-tests, ANOVA, Kruskal-Wallis, and Pearson correlation tests. Findings revealed that there are statistically significant relationships between levels of anxiety (both state and trait) and the coping strategies used. Moreover, demographic factors such as marital status and educational level were found to significantly influence both anxiety and coping scores. These results suggest the necessity of recognizing individual differences in psychological support services for hearing-impaired individuals, especially in terms of anxiety regulation and coping capacity. The study contributes to the literature by highlighting the importance of developing tailored mental health interventions that address the emotional and behavioral coping mechanisms of individuals with auditory impairments. It also offers insights for clinical psychologists, counselors, and educators working with disadvantaged populations to better understand and support this unique group's mental well-being.