Tekirdağ il sınırları dahilindeki bazı içme suyu kuyularının fiziksel ve kimyasal analizleri
Physical and chemical analyses of same of the driking water wells in Tekirdağ province
- Tez No: 95298
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HAYRİ TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET TEKİRDAĞ İL SINIRLARI DAHİLİNDEKİ BAZI İÇME SUYU KUYULARININ FİZİKSEL VE KİMYASAL ANALİZLERİ GÜZİDE KATKAT YÜKSEK LİSANS TEZİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI TEZ YÖNETİCİSİ Prof.Dr.HASAN HAYRİ TOK 2000, Sayfa 65 Jüri: Prof.Dr. Hasan Hayri TOK (Danışman) Jüri: Prof.Dr. Turgut SAĞLAM Jüri: Yrd.Doc.Dr. Orhan DAĞLIOĞLUBu çalışmada: Mart. Nisan ve Mayıs l()c)7 döneminde. Tekirdağ'da farklı bölgelerde bulunan 73 adet kuyudan alman içme suyu örneklerinin anali/leri yapılarak fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir: - Alman içme suyu örnekleri % lc)“u Nitrat (Nü.? ) ve % c).6”sı Amonyum (NH4') açısından TS 266“da verilen standartlara uygun değildir. °o 93 'ü Elektrik İletkenliği (EC) ve °/o 24*ü pH açısından Türk İçme Suyu Standartlarına göre uygun değildir °o 1 S ”i sıcaklık (°C) açısından Kıta İçi Su Kaynakları verilerine göre uygun değildir. Yüzde Çözünmüş Oksijen (% Çöz. O:) değeri ise Kıta İçi Su Kaynaklan verilerinin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY PHYSICAL AND CHEMICAL ANALYSES OF SAME OF THE DRINKING WATER WELLS IN TEKİRDA? PROVINCE GÜZİDE KATKAT POSTGRADUATE THESIS TRAKYA UNIVERSITY THE INSTITUTE OF NATURAL SCIENCES SOIL SCIENCE MAINSCIENCE SECTION SUPERVISOR Prof.Dr.HASAN HAYRI TOK 2000, Page 65 Jury: Prof.Dr. Hasan Hayri TOK (Supervisor) Jury: Prof.Dr. Turgut SA?LAM Jury: Ass.Prof.Dr. Orhan DA?LIOGLUV In this research il was aimed to analyze physical and chemical properties of se\ent> -three drinking water wells in Tekirdağ Region during March. April. May. loir The results can he summarized as fallow; -19“o of them are b\ Nitrate ( NO-, ) and 9.6 % of them are by Amonium (Ml/) not proper according to the Standards given at IS 2oo -93 ”o of them are by llectrieal Conductivity ( KC ) and 24 '%> of them are by pi 1 not proper according to the l'urkish Drinking Water Standards. -18 °o of them are by.Temperature ( °C ) not proper according to the Data given for Interior Continent Water Sources. -Dissolved Oxygen percentage ( Dis. O2 % ) values had been found below the data given for Interior Continent Water Sources.