Karpuz bitkisinin (Citrullus vulgaris) su-verim ilişkileri
Yield response to water for watermelon (citrullus vulgaris)
  1. Tez No: 95300
  2. Yazar: YEŞİM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NEDİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KARPUZ BİTKİSİNİN (Gtrullus vulgaris) SU - VERİM İLİŞKİLERİ Yeşim ERDEM Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL 2000, Sayfa : 121 Jüri : Prof. Dr. A.Nedim YÜKSEL ProfDr. Kazım TÜLÜCÜ ProfDr. Lokman DELİBAŞ Doç.Dr. AHalim ORTA Doç.Dr. Levent ARIN Tekirdağ koşullarında 1998 ve 1999 yıllarında karpuz bitkisinin (Citrullus vulgaris) yeterli ve kısıtlı sulama uygulamalarına karşılık sulama programlarının oluşturulması amacıyla yürütülen bu çalışmada, toplam büyüme mevsimi ile bireysel büyüme periyotlarından; erken vejetatif gelişme, geç vejetatif gelişme, toplam vejetatif gelişme, çiçeklenme ve meyve oluşumu periyotlarında su ihtiyacının % 0, % 25, % 50, % 75 ve % 100' ün karşılandığı durumlarda, verim ve verim öğeleri, topraktaki nem eksikliğine duyarlı büyüme periyottan ve su - verim ilişkisi faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, en yüksek meyve verimi, büyüme mevsimi boyunca bitki su ihtiyacının tam olarak karşılandığı deneme konusundan elde edilmiştir. Toplam büyüme mevsimi için su - verim ilişkisi faktörü 1,27 olarak saptanırken, bireysel büyüme periyotları arasında, topraktaki nem eksikliğine en duyarlı periyot çiçeklenme periyodu (ky=0,68) olmuştur. Bu periyodu sırasıyla, meyve oluşumu (ky = 0,63), geç vejetatif gelişme (ky = 0,50), toplam vejetatif gelişme (ky = 0,47) ve erken vejetatif gelişme (ky = 0,29) periyotları izlemiştir. Ayrıca, ölçülen bitki su tüketimi değerleri ile A sınıfi buharlaşma kabından elde edilen buharlaşma değerleri arasındaki ilişki belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Karpuz (Citrullus vulgaris), su - verim ilişkileri, bitki su tüketimi, buharlaşma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis YIELD RESPONSE TO WATER FOR WATERMELON (Gtrullus vulgaris) Yeşim ERDEM Trakya University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL 2000, Page: 121 Jury : ProfDr. ANedim YÜKSEL ProfDr. Kazım TÜLÜCÜ ProfDr. Lokman DELİBAŞ Assoc.Prof Dr. AHalim ORTA Assoc.Prof.Dr. Levent ARIN The main objectives of this study which was conducted under Tekirdağ conditions in 1998 and 1999 were to obtain irrigation scheduling of watermelon (Gtrullus vulgaris) under adequate soil water supply during to whole growing season and under limited soil water supply at the different combinations.In this research, yield components, the sensitive periods to soil water deficits and yield response factors were determined under the condition of which 0 %, 25 %, 50 %, 75 % and 100 % of water requirement was supplied during the whole growing to season and also individual growing periods, early vegetative growth, late vegetative growth, total vegetative growth, flowering and fruit set for periods in Tekirdağ. As a result, the highest fruit yield was obtained from the plots which irrigation water was adequately applied during total growing season. Flowering period was the most sensitive period to water deficits among the others. The yield response factors were found to be 1,27 for whole growing season and 0,68, 0,63, 0,50, 0,47, 0,29 for flowering, fruit formation, late vegetative, total vegetative, early vegetative periods, respectively/Also, a close relationship between the measured evapotranspiration values and evaporation values obtained from class A pan was determined. KEY WORDS: Watermelon (Gtrullus vulgaris), yield response to water, evapotranspiration, evaporation.