Tarih dersi öğretimi bağlamında, harita okuryazarlığı üzerine tarih öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of history teachers on map literacy in the context of teaching history courses
  1. Tez No: 953017
  2. Yazar: COŞKUN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada tarih dersi öğretimi bağlamında harita okuryazarlığının önemi ve tarih öğretmenlerinin bu konudaki görüşleri incelenmiştir. Haritaların tarih öğretimindeki rolü, olayları mekansal bağlamda anlamlandırma, neden-sonuç ilişkilerini kavrama ve coğrafi unsurların tarihsel süreç üzerindeki etkisini değerlendirme açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu doğrultuda tarih öğretmenlerinin harita okuryazarlığı konusundaki yeterlilikleri, algıları ve karşılaştıkları zorluklar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmada haritaların öğretim sürecinde nasıl kullanıldığı, öğretim materyali olarak hangi sıklıkla tercih edildiği ve bu materyallerin öğrencilerin öğrenme sürecine katkısına ilişkin öğretmenlerin değerlendirmeleri analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu halen Zonguldak ilinde görev yapmakta olan çeşitli mesleki kıdem ve yaş gruplarındaki 28 tarih öğretmeni oluşturmuştur. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş olup, bu yöntemler arasında kolay ulaşılabilir örnekleme tercih edilmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel bir tasarım üzerine kurulmuş olup veri toplama aracı olarak öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Veriler, tarih öğretiminde harita okuryazarlığının yerini, bu becerinin öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiğini ve tarih derslerinde ne tür uygulamalarla desteklendiğini anlamak amacıyla sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular, öğretmenlerin harita okuryazarlığına ilişkin farkındalığının genel olarak yeterli düzeyde olduğunu ancak bu becerinin öğretim sürecine entegrasyonunda bazı eksikliklerin bulunduğunu ortaya koymuştur. Tarih öğretmenleri, harita kullanımının öğrencilerin tarihsel olayları kavrama süreçlerini olumlu yönde etkilediğini ve öğrenmenin kalıcılığını artırdığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of map literacy in the context of history teaching and history teachers' views on this issue were explained. Utilization of maps in history teaching is important in terms of comprehending events in their spatial context, understanding cause-effect relations and examining the role of geographical factors in the historical process. In this context, the competencies, perceptions and challenges of history teachers regarding map literacy were examined in detail. In the study, the use of maps in the instructional process, the frequency of their preference as course materials and the ratings of teachers on the degree to which these materials supported the learning process of the students were investigated. The study population consisted of 28 history teachers of varying professional seniority and age groups who are presently working in Zonguldak province. Participants were chosen based on the purposeful sampling method and among the purposeful sampling methods, readily accessible sampling was prioritized. The research process relied on a qualitative design and semi-structured interviews with teachers as the data collection instrument. The data were systemically analyzed with the purpose of disclosing the place of map literacy in the teaching of history, how this competency was evaluated by teachers and what kind of tasks it was complemented with in history classes. The findings obtained in the interviews revealed that teachers' awareness of map literacy was generally sufficient, although there were some deficiencies in the integration of this competency into the learning process. History teachers stated that the use of maps positively affected students' comprehension of historical events and increased the permanence of learning.