Tasavvuf dönemi kaynak eserlerinde zühd kavramı
The concept of asceticism in the source works of the sufi period
  1. Tez No: 953018
  2. Yazar: NECMETTİN ÇANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Vazgeçmek, uzaklaşmak gibi hususları ifade eden zühd ile kastedilen anlamlardan birisi dünya hayatına karşı olan ilginin kesilmesi ve dünyanın geçici olan nimetlerine ve heveslerine karşı olan sevgi ve hırsın azaltılmasıdır. Tasavvufta zühd hayatının değerli bir husus olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte tasavvufun ilk dönemi, 'zühd dönemi' olarak adlandırılmaktadır. Bu dönem ise birinci ve ikinci asrı teşkil etmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'de dünya hayatının önemsiz olduğu vurgulanmak suretiyle zühd hayatına işaret edilmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v.) davranışlarıyla ashâbına zühdün örneklerini sunmuş, sözleriyle ise ümmetine zühdü tavsiye etmiştir. Tasavvuf ilminin eserleri olarak isimlendirilen, Serrâc'ın el-Lüma'sı, Ebû Tâlib el-Mekkî'nin Kûtü'l-kulûb'u, Kelâbâzî'nin et-Ta'arruf'u, İbn Fûrek'in el-ibâne an Turuki'l- Kâsidîn'i, Kuşeyrî'nin er-Risâle'si, Herevî'nin Menâzilü's-Sairîn'i, Gazal'inin İhyâu ulûmi'd-dîn'i, Sühreverdî'nin Avârifü'l-Ma'ârif'i, İbnü'l- Arabî'nin el-Fütûhâtü'l-Mekkiyye'si eserlerinde genellikle zühd makâmı ayrı başlıklar altında ele alınmış ve seyr-u sülûkun ilk aşaması olduğu belirtilmiştir. Çalışmada zühd kavramı klasik tasavvuf eserleri üzerinden ele alınmış, ilgili eserler bağlamında mukâyeseler ve kavramın kazandığı anlam genişlemesi ortaya konulmaya gayret gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the meanings of asceticism, which expresses issues such as giving up and moving away, is to cut off interest in worldly life and to reduce love and ambition for the temporary blessings and desires of the world. It is known that ascetic life is a valuable issue in Sufism. However, the first period of Sufism is called the 'period of asceticism'. This period constitutes the first and second centuries. The Quran points to ascetic life by emphasizing that worldly life is unimportant. Hz. Muhammad (pbuh) presented examples of asceticism to his companions with his behavior and recommended asceticism to his ummah with his words. In the works called the works of Sufism, such as al-Luma by Sarraj, al-Kutu'l-kulub by Abu Talib al-Makki, al-Ta'arruf by Kalabazi, al-Ibane an Turuki'l-Qasidin by Ibn Furak, al-Risala by Kushayri, al-Manazilu's-Sairin by Herevi, al-Ghazali's Ihyau ulûmi'd-din by Ghazali, al-Awârif al-Ma'ârif by Suhrawardi, al-Futûhâtü'l-Makkiyya by Ibn Arabi, the maqam of asceticism is generally discussed under separate headings and it is stated that it is the first stage of seyr-u sulûk. In this study, the concept of asceticism was discussed through classical Sufi works, and an effort was made to present comparisons and the expansion of meaning gained by the concept in the context of the relevant works.