Hastanelerde halkla ilişkiler faaliyetlerinin hasta memnuniyetine etkisi: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi örneği
The effect of public relations activities in hospitals on patient satisfaction: Zonguldak Bulent Ecevit University Hospital example
  1. Tez No: 953023
  2. Yazar: HİLAL ABASIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Public Relations, Hospitals
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Disiplinlerarası Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
21. Yüzyıldaki rekabet ortamında kurumlar rakiplerinden farklılaşmak ve birçok alternatife sahip olan tüketicilerin, paydaşların, çalışanların, ortakların vb. tüm hedef kitlelerin kuruma bağlılığını sağlamak için iletişim faaliyetlerini belirli stratejiler içerisinde planlamak ve uygulamak durumundadır. Bu durum, 21. Yüzyılda stratejik halkla ilişkiler yönetiminin önemini daha da artırmaktadır. Meslek olarak baktığımızda halkla ilişkiler hem özel hem kamu sektöründe daha fazla yer bulmaya başlamıştır. Hastanelerde halkla ilişkilerin amacı ise uzun vadeli hastayı memnun etmeye çalışmaktır. Hasta memnuniyeti sonuçları, kalite değerlendirmesinde, sağlık bakım hizmetlerinin şekillenmesinde ve yönetiminde çok değerlidir. Bu çalışmada 'Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi' örnek olayı bağlamında, hastanede halkla ilişkiler faaliyetlerinin hasta memnuniyetine etkileri araştırılmıştır. Hasta memnuniyetini ölçmek amacıyla 350 kişiyle bir anket çalışması yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Anketi yanıtlayan katılımcıların vermiş oldukları cevaplara göre,“İletişim”değişkeni ile“Hastanın Genel Memnuniyeti”değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır. Çalışmada; hastanenin sunduğu“Teknik ve Fiziki Koşullar”ın“Hastanın Genel Memnuniyeti”üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the competitive environment of the 21st century, institutions need to plan and implement communication activities within certain strategies in order to differentiate themselves from their competitors and to ensure the loyalty of all target groups such as consumers, stakeholders, employees, partners, etc., who have many alternatives. This situation further increases the importance of strategic public relations management in the 21st century. When we look at it as a profession, public relations has started to find more space in both the private and public sectors. The aim of public relations in hospitals is to try to satisfy the patient in the long term. Patient satisfaction results are very valuable in quality assessment, shaping and managing health care services. In this study, the effects of public relations activities on patient satisfaction were investigated in the context of the case study of 'Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital'. A survey was conducted with 350 people to measure patient satisfaction and the results were evaluated. According to the answers given by the participants who answered the survey, no statistically significant relationship was found between the variable“Communication”and the variable“General Patient Satisfaction”. In the study, it was concluded that the“Technical and Physical Conditions”offered by the hospital had an effect on the“General Patient Satisfaction”.