Türkiye pazarındaki led'li retrofit lambaların elektriksel, fotometrik, spektral, temporal ve ısıl özelliklerinin analizi
Analysis of electrical, photometric, spectral, temporal and thermal properties of led retrofit lamps in the Turkish market
  1. Tez No: 953022
  2. Yazar: CEMRE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ERDEM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Günümüz dünyasında enerji kaynaklarının azalması nedeniyle geliştirilen teknolojiler için enerji verimliliği en önemli başlıklar arasında yer almaktadır. Literatürdeki çalışmalar, aydınlatma aygıtlarında gerçekleştirilecek enerji tasarrufu çalışmalarının küresel aydınlatma elektrik enerjisi tüketimini %30 oranında düşürülebilme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Tüketiciler için enerji verimliliği daha yüksek olan alternatiflerin tercih edilebilir olması ve tüketici kullanım alışkanlıklarının yeni teknolojiler ile değiştirilebilmesi için sunulan alternatif kaynakların enerji tasarrufu sağlayabilmesinin yanında ihtiyaç duyulan tüm teknik özelliklere karşılık verebiliyor olması gerekmektedir. LED'li aydınlatma ürünlerinin tüketiciye kullanım açısından önerilmesindeki öne çıkan özellikleri konvansiyonel kaynaklara göre daha uzun ömür süresi ve daha düşük güç tüketimine sahip olmasıdır. LED'li kaynaklara tüketiciler süpermarket, yapı market ve internet sitelerinden kolaylıkla erişim sağlayabilmektedir. LED'li ürünlerin kutu üzerinde beyan edilen düşük enerji tüketimi ve uzun ömür süresi gibi avantajlı özellikleri tüketici için tercih sebebi olmaktadır. Bu seçim ve tüketimin sürekliliğinin sağlanabilmesi için alınan ürünlerin enerji tasarrufu, uzun ömür süresi ve fotometrik özellikleri açısından tüketicilerin beklentilerine karşılık vermesi gerekmektedir. Tez çalışması kapsamında tüketicilerin kolaylıkla erişebileceği kanallardan 50 adet örnek lamba temin edilmiştir. Bu lambaların elektriksel, fotometrik, spektral, temporal ve ısıl ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma için gerçekleştirilen ölçümler stabilizasyon süresi ölçümleri ve uzun dönem ölçümler olarak iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Kaynakların IES LM-79-08 Onaylanmış Yöntem: Katı Hal Aydınlatması Ürünlerinin Elektriksel ve Fotometrik Ölçümleri standardına göre stabilizasyon ölçümleri tamamlanmıştır. Stabilizasyon ölçümleri sonucunda lambaların kutu üzerinde beyan edilen bilgileri ile ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Avrupa Birliği'ne aday ülkeler arasında olan ülkemizde ve Avrupa Birliği'nde yürürlükte olan Eko tasarım Yönetmeliği'nde piyasada satışa sunulan aydınlatma ürünlerinin elektriksel, fotometrik ve spektral özellikleri açısından sağlanması gereken minimum kriterler yer almaktadır. Stabilizasyon süresi ölçümleri sonucunda piyasada yer alan kaynakların belirli bir kısmının bu yönetmeliğe uygunluk göstermediği ve kutu üzerinde beyan edilen teknik özelliklerini karşılayamadığı görülmüştür. 50 adet lamba için standarda uyumluluk gösterecek şekilde bir test düzeneği hazırlanarak, IES TM 28-14 LED lamba ve armatürlerin uzun dönem ışık akısı sürekliliği öngörüsü standardına göre 10000 saatlik çalışma süresince elektriksel, fotometrik, spektral, temporal ve ısıl ölçüm verileri toplanmıştır. 10000 saatlik çalışma süresinde toplanan 6000 ve 10000 saatlik veri setleri ile IES TM 21-11 ömür öngörü test yöntemi standardına göre ömür tahmini çalışması yapılarak kaynakların faydalı ömür süresi olan ışık akısının %70'ine düştüğü L_70 değeri hesaplanarak kutu üzerinde belirtilen ömür süreleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Uzun dönem ölçümleri için toplanan elektriksel, fotometrik, spektral, temporal ve ısıl ölçüm verileri ülkemizde uygulanmakta olan yönetmeliklere göre değerlendirilmiştir. Ülkemizde uygulanan yönetmeliklerin yanında Uluslararası Enerji Ajansı'nın Katı Hal Aydınlatma: Ürün Kalitesi ve Performans Sınıfları dokümanı kapsamında değerlendirilerek global pazarda üretilen LED kaynakları değerlendirildiğinde bu sınıflandırmada hangi konumda yer aldıkları tespit edilmiş ve ölçüme tabi tutulan tüm kaynaklar bu bilgiler kapsamında kategorize edilmiştir.Kaynaklar aynı zamanda 2021 yılında yenilenen Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğ'de güncellenen enerji sınıflarına göre ayrıca kategorize edilmiş ve tabi oldukları yeni enerji etiketi sınıfları belirlenmiştir. Türkiye pazarından temin edilen benzer güç, ışık akısı ve fiyat özelliklerine sahip 50 adet A19 tipi LED'li retrofit lambaların kısa dönem, 6000 ve 10000 saatlik uzun dönem ölçümleri gerçekleştirilerek kaynakların eletriksel, fotometrik, spektral, temporal ve ısıl karakteristikleri tespit edilmiş, uzun dönem verilerinden faydalanılarak faydalı ömür süresi tahminleri gerçekleştirilmiş, elde edilen tüm ölçümler öncelikle beyan edilen değerlerle karşılaştırılmış ve son olarak Türkiye'de geçerli olan yönetmelikler ve ilgili uluslararası standartlar kapsamında analiz edilerek, ilgili kaynakların Türk pazarında ve global pazarda konumlandırılması gerçekleştirilmiştir ve bu konumlandırmada yerel pazarımızda yer alan kaynakların önemli bir kısmının teknik anlamda hem teknolojinin gerisinde kaldıkları hem de önemli performans kriterlerini sağlamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world today, energy efficiency for newly developed technologies are among the most important topics because of the decreasing energy sources. The studies in the literature demonstrates that developments on the energy saving procedures have the potential of decreasing the global electricity consumption by 30%. The alternatives with higher energy efficiency need to be preferable. The alternative energy sources, which are offered to change the consumption habits with new technologies, need to be able to meet all needed technical requirements in addition to providing energy saving. The primary reasons for recommending the use of LED lighting products to the consumer are the longer lifespan and lower power consumption of these products. Consumers can access the LED lighting sources easily via supermarkets, hardware stores and the internet. Advantageous features like the longer lifespan and lower power consumption declared on the boxes of LED lighting products become reasons for choice for the consumers. To maintain the continuity of this selection and consumption, these bought products need to satisfy the consumer's expectations in the means of energy saving, long lifespan and photometric characteristics. In the coverage of the thesis study, 50 samples of lamps were obtained via the sources where consumers can easily access. Electrical, photometric, spectral, temporal and thermal measurements of these lamps were performed. The measurements performed for the study were done as two steps as stabilization period measurements and long term measurements. The stabilization measurements of the sources were performed in accordance with IES LM-79-08 Approved Method: Electrical and Photometric Measurements of Solid-State Lighting Products standard. After the stabilization measurements, the information on the boxes of the lamps were compared with the measurement results. In the Eco Design Regulation, which is in effect in our country, which is among the European Union applicants, and in the European Union, the minimum criteria in the means of electrical, photometric and spectral characteristics for the lighting products put on the market are included. After the stabilization period measurements, it is detected that a part of the products in the market do not meet the requirements in this regulation and they cannot meet the technical characteristics declared on their boxes. A test setup in accordance with the standard was prepared for 50 lamps, and electrical, photometric, spectral, temporal and thermal data was collected during the 10000 hours of measurements in accordance with IES TM 28-14 Projecting Long-Term Luminous Flux Maintenance of LED Lamps and Luminaries standard. With the 6000 and 10000 hours data sets obtained during the 10000 hours study, lifespan projections were made in accordance with IES TM 21-11 Life Projection Test, and L70 value was calculated, which is the useful lifespan where the luminous flux of a source drops to 70% of its original amount. The electrical, photometric, spectral, temporal and thermal data collected for the long term measurements were evaluated in accordance with the regulations in our country. In addition to the regulations those are being implemented in our country, the results were also evaluated in accordance with Solid State Lighting Annex: Product Quality and Performance Tiers document of the International Energy Agency. The products were compared with the LED lighting sources from the global market and categorized in the context of this information. The sources were also categorized in accordance with Energy Labelling Of Light Sources And Repealing and their new energy label classes were determined.