Batarya yönetim sistemleri için aktif dengeleme yöntemleri
Active balancing methods for battery management systems
  1. Tez No: 953045
  2. Yazar: SEVGİ NUR ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lityum-iyon batarya paketlerinde hücreler arası voltaj ve şarj durumu (SOC) dengesizlikleri, kapasite kaybına ve sistem verimliliğinin düşmesine neden olmaktadır. Bu sorunun çözümünde, batarya yönetim sistemleri (BMS) bünyesinde yer alan dengeleme sistemleri kritik bir rol üstlenmektedir. Bu tezde, hücreler arası dengesizliği azaltmak ve batarya sisteminin güvenli çalışmasını sağlamak amacıyla aktif hücre dengeleme yöntemleri ele alınmıştır. Çalışmada, tek indüktör tabanlı ve Buck-Boost dönüştürücü tabanlı olmak üzere iki farklı aktif dengeleme topolojisi, MATLAB/Simulink ortamında modellenmiş ve SOC tabanlı kontrol yöntemi uygulanmıştır. Simülasyon sonuçları Buck-Boost tabanlı yapının daha kısa sürede dengeleme sağladığını ve enerji aktarımında daha yüksek verimlilik sunduğunu göstermiştir. Her hücreye özel dönüştürücü alt devrelerinin kullanılması doğrudan enerji transferine olanak tanıyarak dengeleme sürecini hızlandırmıştır. Ayrıca literatürde sunulan yöntemler detaylı biçimde incelenmiş ve önerilen model ile karşılaştırılmıştır. Geliştirilen kontrol stratejisi, batarya sistemlerinde güvenliği artırmak, kullanım ömrünü uzatmak ve enerji kayıplarını azaltmak açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Bu yönüyle önerilen yapı yüksek dengeleme performansı gerektiren elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji sistemleri gibi uygulamalar için potansiyel bir çözüm olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Voltage and state of charge (SOC) imbalances between cells in lithium-ion battery packs lead to capacity loss and decreased system efficiency. Balancing systems integrated within battery management systems (BMS) play a critical role in addressing these issues. This thesis focuses on active cell balancing methods aimed at reducing cell-level imbalances and ensuring the safe operation of battery systems. Two different active balancing topologies single-inductor-based and Buck-Boost converter-based were modeled in MATLAB/Simulink, and an SOC-based control strategy was implemented. Simulation results show that the Buck-Boost-based topology provides faster balancing and higher energy transfer efficiency. The use of dedicated converter subcircuits for each cell enables direct energy transfer, significantly accelerating the balancing process. Additionally, methods from the literature were examined in detail and compared with the proposed model. The developed control strategy offers notable advantages in enhancing battery system safety, extending operational life, and reducing energy losses. Therefore, the proposed structure is considered a potential solution for applications requiring high balancing performance, such as electric vehicles and renewable energy systems.