Yakın erken-tür galaksilerin fotometrik verileriyle TED modelleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of SED modeling methods using photometric data of nearby early-type galaxies
- Tez No: 953064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜRŞAD YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yakın evrendeki erken-tür galaksiler, düşük yıldız oluşum aktivitelerine sahip oldukları düşünülse de, bünyelerindeki toz ve gaz içerikleri ile bu bileşenlerin yıldız kğtlesiyle olan ilişkileri, galaksilerin evrimsel geçmişlerini anlamak açısından önemli bilgileri sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, erken-tür galaksilerin toz ve gaz içerikleri ile yıldız oluşum oranı ve yıldız kütlesi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla, galaksilerin Tayfsal Enerji Dağılımları (TED) kullanılarak temel fiziksel özellikleri analiz edilmiş ve bu özellikler üzerinden galaksilerin evrimsel geçmişleri hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Otomatik TED modelleme aracı olan CIGALE kullanılarak elde edilen sonuçlar, literatürde yer alan manuel TED modelleme çıktılarıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, yıldız kütlelerine yönelik tahminler, JAM dinamik modelleriyle de test edilerek sonuçların güvenilirliği değerlendirilmiştir. Modellemeler sonucunda, otomatik TED yöntemi yıldız kütlesi, yıldız oluşum oranı ve toz kütlesi gibi temel parametreleri güvenilir şekilde tahmin edebilmiştir. Otomatik modelleme yönteminin manuel sonuçlarla ve JAM modeliyle yüksek uyum gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca galaksilerin nötral ve moleküler gaz içerikleri ile toz kütlesi arasında belirgin bir korelasyon olmadığı gözlemlenmiştir. Bu durum, toz birikiminin sadece mevcut gaz fazlarına değil; yıldız oluşum geçmişi, iç dinamikler ve metal zenginliği gibi çok sayıda fiziksel sürece bağlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nearby early-type galaxies generally exhibit low star formation rates; however, their dust and gas content, as well as the relationship of these components with stellar mass, provide important insights into their evolutionary histories. In this thesis, the relationships between dust and gas content, star formation rate, and stellar mass in early-type galaxies are investigated. For this purpose, Spectral Energy Distributions (SEDs) of the galaxies were analyzed to derive key physical properties, which were then used to infer aspects of their past evolution. The results obtained using the automatic SED modeling algorithm CIGALE were compared with those derived from manual SED modeling methods found in the literature. Additionally, stellar mass estimates were tested using JAM (Jeans Anisotropic Modeling) dynamical models to assess the reliability of the modeling outputs. The comparisons indicate that the SED modeling approach can reliably estimate fundamental parameters such as stellar mass, star formation rate, and dust mass. A strong consistency was found between the automatic model results and both the manual SED modeling and JAM-based estimates. However, no significant correlation was observed between the galaxies' neutral and molecular gas content and their dust mass. This finding suggest that the dust accumulation is influenced not only by the current gaz phrases, but also by various physical processes such as star formation history, internal dynamics, and metallicity.