Türkiye'de yerel gazeteciliğin alternatif formu: Hiperyerel gazetecilik
An alternative form of local journalism in Turkey: Hyperlocal journalism
- Tez No: 953065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İletişim teknolojileri, doğası gereği sürekli bir dönüşüm halindedir. Özellikle internet kullanımının dünya çapında artması ve çevrimiçi habercilik modellerinin üretim ve dağıtım açısından daha esnek ve düşük maliyetli olması, yerel habercilik odaklı girişimlerin önündeki engelleri azaltmıştır. Bu gelişmeler çeşitli çevrimiçi platformlar ve sosyal medya ağları aracılığıyla hem profesyonel hem de amatör birçok yerel medya girişimlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu girişimlerden biri de hiperyerel medyadır. Hiperyerel medya; web siteleri, bloglar ve sosyal medya platformları üzerinden belirli bir coğrafi bölgedeki yerel halk ve yerel yönetimler için haber erişimini kolaylaştırmakta, aynı zamanda geleneksel yerel medya için alternatif bir yapı sunmaktadır. Küçük ve coğrafi olarak tanımlı alanlara odaklanan bu medya türü genellikle geleneksel medyada yer bulamayan haber boşluklarını doldurmaktadır. Bu çalışma, hiperyerel medya kuruluşlarının aşırı yerel bölgelerde üstlendikleri rolleri, haber üretim süreçlerini, benimsedikleri ekonomik modelleri ve yerel topluluklarla kurdukları bağı incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla nitel araştırma yöntemi kapsamında, ucu açık yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tercih edilmiştir. Ölçüt örnekleme yöntemi, araştırmada belirlenen problemle doğrudan ilişkili belirli özelliklere sahip kişilerin seçilmesini esas almaktadır. Bu doğrultuda Antalya ilinde 150 binin altında olan ilçelerde faaliyet gösteren beş hiperyerel medya kuruluşu ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları hiperyerel medya kuruluşlarının yerel halkın yaşadığı sorunları daha görünür kıldığını ve yerel yönetimlerin bu sorunlara yönelik aksiyon almasına katkı sağladığını göstermektedir. Bu yönüyle hiperyerel medya, katılımcı demokrasiye önemli bir katkı sunmaktadır. Öte yandan, kuruluşların birbirinden bağımsız farklı yapıda ve motivasyonlara sahip olması, bu alanda profesyonelleşmenin önünde bir engel olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication technologies are inherently in a constant state of transformation. In particular, the global increase in internet usage and the greater flexibility and lower cost of online journalism models in terms of production and distribution have reduced barriers to local journalism initiatives. These developments have paved the way for the emergence of numerous local media initiatives, both professional and amateur, through various online platforms and social media networks. One such initiative is hyperlocal media. Hyperlocal media, through websites, blogs, and social media platforms, facilitates access to local news for both residents and local administrations within a specific geographic area. At the same time, it presents an alternative structure to traditional local media. This type of media, which focuses on small and geographically defined areas, generally fills news gaps that are overlooked by mainstream media. The focus of this study is to examine the roles undertaken by hyperlocal media organizations in ultra-local areas, their news production processes, the economic models they adopt, and the relationships they establish with local communities. For this purpose, in-depth interviews with open-ended, semi-structured questions were conducted as part of a qualitative research methodology. The study employed criterion sampling, one of the purposeful sampling methods frequently used in qualitative research. Criterion sampling involves selecting participants who possess specific characteristics directly related to the identified research problem. In this context, interviews were conducted with five hyperlocal media organizations operating in districts of Antalya province with populations under 150,000. The findings indicate that hyperlocal media organizations make local issues more visible and contribute to prompting local administrations to take action on these problems. In this regard, hyperlocal media significantly contributes to participatory democracy. However, the fact that these organizations are independent of each other and have varying structures and motivations poses a barrier to the professionalization of the field.