Çoklu travma hastalarında abdominal çap ve abdominal yağ oranının organ yaralanmaları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between abdominal diameter and abdominal fat ratio and organ injuries in patients with multiple trauma
- Tez No: 953063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çoklu travmaya maruz kalan hastalarda abdominal çap ve abdominal yağ dokusu kalınlığı gibi antropometrik parametrelerin organ yaralanmaları, travma şiddeti ve klinik sonuçlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, acil serviste değerlendirilen ve çoklu travma tanısı alarak görüntüleme yapılan 90 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, laboratuvar değerleri, travma mekanizmaları, yaralanma bölgeleri ve sonlanım durumları kaydedilmiştir. Abdominal yağ dağılımını değerlendirmek amacıyla sagittal abdominal çap (SAD), transvers eksternal çap (TexD) ve cilt altı yağ doku kalınlığı (ScFat) ölçümleri bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinden yapılmıştır. Revize Travma Skoru (RTS) hesaplanarak travma şiddeti değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %68,9'unda abdominal travma saptanmış olup, bu hastaların %23,3'ünde karaciğer kontüzyonu, %24,4'ünde dalak yaralanması ve %11,1'inde renal yaralanma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the impact of anthropometric parameters, such as abdominal diameter and subcutaneous fat tissue thickness, on organ injuries, trauma severity, and clinical outcomes in patients exposed to multiple trauma. Materials and Methods: The study included 90 patients who were evaluated in the emergency department and diagnosed with multiple trauma, for whom imaging was performed. Demographic data, vital signs, laboratory values, trauma mechanisms, injury regions, and clinical outcomes of the patients were recorded. To assess abdominal fat distribution, measurements of sagittal abdominal diameter (SAD), transverse external diameter (TexD), and subcutaneous fat tissue thickness (ScFat) were performed using computed tomography (CT) images. Trauma severity was assessed by calculating the Revised Trauma Score (RTS). Results: Abdominal trauma was identified in 68.9% of the patients, with liver contusion in 23.3%, splenic injury in 24.4%, and renal injury in 11.1% of these cases.