Pardus, centos ve windows sunucularının çoklu yayımlama trafiği ve hizmet reddi saldırıları altında performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performances of pardus, centos, and windows servers under multicast traffic and denial of service attacks
- Tez No: 953066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özel ağ veya internette yayın akışları birden fazla kullanıcıya çoklu yayımlama teknolojisi ile kolaylıkla ulaştırılabilmektedir. İnsansız hava araçları tarafından elde edilen görüntülerin yer terminalleri ve komuta kontrol merkezlerine iletilmesinde çoklu yayımlama kullanılabilmektedir. Ağlar ve çoklu yayımlama hizmeti veren sunucular uygulaması karmaşık olmayan ve hazır araçlarla kolaylıkla gerçekleştirilebilen hizmet reddi saldırılarının bir hedefidir. Verilen hizmetlerin kesintisiz veya itibar kayıpları yaşanmadan güvenli bir şekilde sağlanması bu servisleri sağlayan kuruluşlar için elzemdir. Bu nedenle, çoklu yayımlama yapan sunucuların yüksek performansta çalışması, güvenliği ve hizmet sürekliliğinin sağlanması, saldırılara karşı dirençli olma kapasitesi, hizmetlerin sekteye uğramaması için önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, Kullanıcı Veribloğu İletişim Kuralları (User Datagram Protocol-UDP) hizmet reddi saldırıları altında, çoklu yayımlama servisi sağlayan, kullanımı yaygın Windows ve CentOS ile millî imkânlarla geliştirilen Pardus sunucularının performansları karşılaştırılmıştır. Bu hizmetleri sağlayacak sunucuların seçiminde kolaylık sağlanması, Pardus'un tanıtılması ve benzer araştırmalarda kullanılabilecek gerçek bir test ortamının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gerçek cihazlardan oluşan bir yerel alan ağında, yedi hizmet reddi saldırı senaryosu ve çoklu yayımlama trafiği altında, Pardus 21.5, CentOS 8 ve Windows 2022 sunucularının önceden belirlenen performans metrikleri ölçülmüş ve birbiriyle kıyaslanmıştır. Sonuç olarak Pardus sunucusunun diğer sunuculara kıyasla daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Streams on a private network or the Internet can easily be made available to many users using multicast technology. Multicast can be used to transmit images from unmanned aerial vehicles to ground terminals and command centers. Networks and servers providing multicast services are targets for denial of service attacks, which are not complex to implement and can be easily carried out using readily available tools. Therefore, multicast servers need to operate at high performance, ensure security and service continuity, and have the capacity to resist attacks so that services are not interrupted. The purpose of this thesis is to facilitate the selection of servers that best provide these services under User Datagram Protocol (UDP) denial of service attacks, to introduce Pardus, and to provide a real-world test environment that can be used in similar research. The performance metrics of Pardus 21.5, CentOS 8 and Windows 2022 servers were measured and compared under multicast traffic in seven denial of service attack scenarios on a local area network consisting of real devices. It was found that the Pardus server outperformed the others.