Ahlaki muhakeme yaklaşımı temelinde hazırlanan 'Adil Sınıf Toplulukları' etkinliğinin 7. sınıf öğrencilerinin değer kazanımına etkisi
The effect of 'the fair class communities' activity based on the moral reasoning approach on the value acquisition in 7th grade students
  1. Tez No: 953076
  2. Yazar: DERYA TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA GÜLŞAH YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ STEFAN RATHERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, ahlaki muhakeme temeline dayalı olarak geliştirilen“Adil Sınıf Toplulukları”etkinliğinin 7. sınıf öğrencilerinin değer kazanımına etkisini belirlemektir. Bu doğrultuda, karma yöntemlerden iç içe karma desen benimsenmiş ve nitel ile nicel veri toplama araçları birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kahramanmaraş il merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 35 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Grupların demografik ve akademik açıdan eşdeğerliği sağlanarak, biri deney grubu (n=17), diğeri kontrol grubu (n=18) olarak belirlenmiştir. Nicel veriler,“Etkin Vatandaşlık Değerleri Ölçeği”aracılığıyla toplanmış ve her iki gruba ön-test son-test şeklinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise, Kohlberg'in uyarlanmış ahlaki ikilem hikayeleri ve gözlem formundan elde edilen verilerin tümdengelimsel kodlama analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, deney grubunun toplam puan ortalamasının kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, uygulanan etkinliklerin öğrencilerin ahlaki değer kazanımlarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerin yardımseverlik, sevgi, saygı, dürüstlük, adalet ve sorumluluk değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar sergilediği; ayrıca ahlaki ikilemlere yönelik muhakeme becerilerinin kontrol grubuna göre daha gelişmiş olduğu ve daha fazla öğrencinin üst düzey kategorilere yöneldiği belirlenmiştir. Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim gözlemlenmemiştir. Bu sonuçlar, ahlaki muhakeme temelli yapılandırılmış etkinliklerin öğrencilerin değer kazanımlarını desteklemede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of the“Fair Classroom Communities”activity, developed based on moral reasoning, on the value acquisition in 7th grade students. In line with this purpose, an embedded mixed methods design was employed, utilizing both qualitative and quantitative data collection tools. The study group of the research consists of 35 seventh-grade students studying at a public middle school located in the city center of Kahramanmaraş. After ensuring the equivalence of the groups in terms of demographic and academic characteristics, one group was assigned as the experimental group (n=17) and the other as the control group (n=18). Quantitative data were collected using the“Active Citizenship Values Scale”applied as pre-test and post-test to both groups. The obtained data were analyzed through Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed-Rank tests. Qualitative data were evaluated using deductive coding analysis of data obtained from Kohlberg's adapted moral dilemma stories and observation forms. The findings revealed that the experimental group's total score mean was significantly higher compared to the control group, indicating that the implemented activities positively influenced the students' moral value acquisition. The students in the experimental group demonstrated statistically significant improvements in the values of benevolence, love, respect, honesty, justice, and responsibility. Furthermore, their moral reasoning levels regarding moral dilemmas were more advanced than those of the control group, with a greater number of students progressing to higher-level categories. No significant changes were observed in the control group. These results suggest that structured activities based on moral reasoning are effective in supporting students' value acquisition.