Halkalı kıraç koşullarında adi fiğ (vicia sativa) ile tahıl karışımlarının farklı ekim şekli ve iki azot dozunda hasıl ve protein verimleri ile karışım oranları
The Effect of different sowing method and two different nitrogen level on forage and protein yield comman vetch (vicia sativa L.) and cereal mixtures in Halkalı prowince tryland conditions
- Tez No: 95307
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Bu araştırma İstanbul Halkalı Ziraat Meslek Lisesi'nin araştırma ve inceleme sahasında 1998 yılında yürütülmüştür. Araştırmada değişik fiğ+tahıl karışımlarının farklı iki azot seviyesindeki hasıl verimleri ile karışım yapılan incelenmiştir. Fiğ ve tahıl tohumlan alternatif şekilde ayn ayn sıralara ve kanştınlarak aynı sıralara ekilmiştir. Azotlu gübre Amonyum Nitrat formunda 4 kg N/da'ı ekimle birlikte kalan 6 kg N/da'ı ise Nisan başmda serpme şeklinde uygulanmıştır. Bu çalışmada, farklı fiğ ve tahıl kanşımlannm farklı iki azot seviyesindeki protein verimleri ve botanik kompozisyonlan tespit edilmiştir. Her parselde bulunan yalın ve kanşım ekim sıralan ayn ayn hasat edilip biçimden sonra hassas terazide tartılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlan aşağıda belirtilmiştir: 1 -Maksimum yeşil ot verimi, fiğ ve buğday kanşımının alternatif ve gübreli ekiminden (2991.90 kg/da), minimum yeşil yem verimi ise Fiğ+ arpa kanşımının yine alternatif ekim ve gübreli parsellerinden (2248.64 kg/da) bulunmuştur. 2-Maksimum kuru ot verimi, fiğ ve buğday kanşımının gübresiz kanşık ekiminden (928.77 kg/da) elde edilmiştir. Minimum kuru ot verimi ise fiğ ve yulaf kanşımının alternatif gübreli ekiminden elde edilmiştir. 3 -Fiğ ve arpa alternatif gübreli kanşımında minimum protein oranı (% 17.14) olarak saptanmış; Fiğ ve buğday alternatif gübreli kanşım ekiminden ise (% 23.49) maksimum protein oranı elde edilmiştir. 4-Fiğ yulaf kanşımının alternatif gübreli ekiminden minimum (144.94 kg/da) protein verimi elde edilirken; fiğ ve buğdayın kanşık gübreli ekiminden (214.30 kg/da) protein verimi elde edilmiştir. 5-Buğday ve fiğ kanşımında tahılların en düşük botanik kompozisyon oranı fiğ+buğday kanşık ekiminin gübresiz uygulamasında % 21.07 olarak bulunurken; tahılların en yüksek botanik kompozisyonu ise fiğ ve arpa alternatif gübreli ekiminde % 50.84 olarak bulunmuştur. 6-Baklagillerin botanik kompozisyonundaki en düşük oranı fiğ+arpa alternatif ekiminin gübreli uygulamasında % 48.86 olarak bulunurken; fiğ+buğday kanşık ekiminin gübresiz uygulamasında ise baklagillerin oranı maksimum % 78.50 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This research was carried out in Experimental Field of Agricultural High School of Halkalı -Istanbul in 1998. Mixed vetch and cereal seeds were sown manually in same and different rows. 4 kg/da nitrogen /da (Amonium nitrate) was applied during sowing time. In addition 6 kg/da nitrogen was spread first part on April. In this study was examined effect of two different nitrogen level and different vetch and cereal mixtures on forage yield, protein content and botanical composition. Pure and mixture plots were harvested individual and weighted The results of experiment were summerized as follow: 1- Maximum green fodder yield (2991.90kg/da)was found in vetch+wheat mixture, alternative sowing and fertizer applied plots. Minimum green fodder yield (2248.64kg/da) was found. 2- Maximum dry fodder yield (928.77 kg/da) was determined in vetch + wheat mixture sowing and without fertizer plots. Minimum dry fodder yield was determined in vetch+oat mixture,, alternative sowing and fertizer applied plots. 3 -Minimum percentage of protein was found (%17.14) in vetch+barley mixture, alternative sowing and fertizer applied plots. Maximum percentage of protein was (%23.49) found ) in vetch+wheat mixture, mixture sowing and fertizer applied plots. 4-Minimum yield of protein was determined (144.94 kg/da) in vetch+oat mixture, alternative sowing and fertizer applied plots. Maximum yield of protein (214.30 kg/da) was determined in vetch+wheat mixture, mixture sowing and fertizer applied plots. 5-Minimum rate of cereals (21.07%)in botanical composition was found in vetch+wheat mixture, mixture sowing and without fertilization plots. Maximum rate of cereals (50.84%)in botanical composition was found in vetch+barley mixture, alternative sowing and fertilizer applied plots. 6-Minimum rate of legumes (48.86%)in botanical composition was found in vetch+barley mixture, alternative sowing and fertilizer applied plots. Maximum rate of legumes (78.50%)in botanical composition was found in vetch+wheat mixture, mixture sowing and without fertilization plots.