Üç boyutlu bilgisayarlı tomografi görüntülerinde derin öğrenme yöntemleri kullanılarak cinsiyet tespiti
Sex determination using deep learning methods on three-dimensional computed tomography images
- Tez No: 953080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAVLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kimliği belirlenemeyen bireylerin cinsiyet tespiti, adli tıp uygulamalarında kritik bir öneme sahiptir. Geleneksel yöntemlerde, cinsiyet belirleme işlemi için yumuşak dokuların çıkarılması ve kemik dokuların doğrudan incelenmesi gerekmekte olup bu süreç zaman alıcıdır ve kemik bütünlüğü ile DNA örneklerine zarar verme riski taşımaktadır. Görüntüleme teknikleri, invaziv işlemlere gerek kalmadan değerlendirme imkânı sunarak büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, kömürleşmiş veya ileri derecede bozulmuş numunelerde hassas ve doğru ölçümler yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu çalışmada, adli antropoloji alanında cinsiyet tespiti için derin öğrenme tekniklerinden yararlanılarak, üç boyutlu (3D) kraniyal bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden elde edilen iki boyutlu (2D) projeksiyonların sınıflandırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, 150 erkek ve 150 kadın bireyin kraniyal BT taramalarından sagittal ve koronal düzlemlerde alınan 2D görüntüler kullanılmıştır. Cinsiyet sınıflandırması için VGG16, ResNet50 ve MobileNetV2 gibi Evrişimsel Sinir Ağı (Convolutional Neural Network-CNN) tabanlı modeller değerlendirilmiş; VGG16 modeli, Koronal planda %92 doğruluk oranıyla en yüksek performansı göstermiştir. Veri seti, eğitim, doğrulama ve test aşamalarına ayrılarak model performansı analiz edilmiş; doğruluk, duyarlılık, özgüllük ve F1 skoru gibi metriklerle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, derin öğrenme tekniklerinin adli antropoloji bağlamında hızlı, otomatik ve yüksek doğruluk oranına sahip bir cinsiyet tespit yöntemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sex determination plays a crucial role in forensic medicine, particularly in cases involving unidentified individuals. Traditional methods require the removal of soft tissues to examine skeletal structures, a process that is time-consuming and risks damaging bone integrity and DNA samples. Imaging techniques offer significant advantages by enabling non-invasive examination, eliminating the need for such invasive procedures. Moreover, they provide accurate measurements for charred or highly decomposed remains. This study aims to classify two-dimensional (2D) projections derived from three-dimensional (3D) cranial computed tomography (CT) images for sex determination in forensic anthropology using deep learning techniques. A dataset comprising 150 male and 150 female individuals was utilized, with 2D projections extracted from their cranial CT scans in sagittal and coronal planes. Convolutional Neural Network (CNN)-based models, including VGG16, ResNet50, and MobileNetV2, were evaluated for classification; the VGG16 model achieved the highest performance with a 92% accuracy rate in the coronal plane. The dataset was divided into training, validation, and test sets, and model performance was assessed using metrics such as accuracy, sensitivity, specificity, and F1 score. The findings demonstrate that deep learning techniques provide a fast, automated, and highly accurate method for sex determination in forensic anthropology.