Masa başı çalışanlarda reformer pilates egzersizlerine eklenen iş ve uğraşı tedavisi müdahalelerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of occupational therapy interventions added to reformer pilates exercises in office workers
- Tez No: 953079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ŞAVKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, masa başı çalışan sedanter bireylerde uygulanan reformer pilates egzersiz programına eklenen iş ve uğraşı tedavisi temelli müdahalelerin; ağrı, fiziksel kapasite, tükenmişlik, yorgunluk, yaşam kalitesi, postür, aktivite performansı ve memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, masa başı işte çalışan ve sedanter yaşam tarzına sahip 20 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize şekilde iki gruba ayrılmıştır: Grup 1 (n=10) reformer pilates egzersizlerine ek olarak iş ve uğraşı tedavisi temelli müdahaleler alırken; Grup 2 (n=10) sadece reformer pilates egzersiz programı almıştır. Müdahaleler sekiz seans boyunca uygulanmıştır. Değerlendirmelerde; araştırmacı tarafından hazırlanan değerlendirme formuna ek olarak Fonksiyonel Öne Uzanma Testi, 30 Saniye Sandalyeye Otur-Kalk Testi ve Yarı Squat (Çömelme) Testi, Maslach Tükenmişlik Envanteri, Yorgunluğu Çok Boyutlu Değerlendirme Ölçeği, Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Anketi, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-BREF), APECS: Body Posture Evaluation Mobile uygulaması, Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Grup 1 katılımcılarının ortalama yaşı 36,20±8,48 yıl, Grup 2'nin ise 39,70±5,96 yıldır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to evaluate the effects of occupational therapy-based interventions added to a Reformer Pilates exercise programme on pain, physical capacity, burnout, fatigue, quality of life, posture, activity performance and satisfaction levels in sedentary office workers. Materials and Methods: The study included 20 individuals with sedentary lifestyles working in desk-based occupations. Participants were randomly assigned into two groups: Group 1 (n=10) received occupation-based interventions in addition to reformer Pilates exercises, while Group 2 (n=10) received only a reformer Pilates exercise program. All interventions were administered over eight sessions. In addition to the evaluation form prepared by the researcher, the following instruments were used in the evaluations: Functional Reach Test, 30-Second Sit to Stand Test, Semi-Squat Test, Maslach Burnout Inventory, Multidimensional Assessment of Fatigue, Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaires, World Health Organization Quality of Life Scale-Bref (WHOQOL-BREF), APECS: Body Posture Evaluation Mobile application, and Canadian Occupational Performance Measure (COPM). Results: The mean age of participants in Group 1 was 36.20±8.48 years, while in Group 2 it was 39.70±5.96 years.