Adolesan basketbolcularda 2D:4D parmak oranının isabetli şut performansı ve solunum parametreleriyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between 2D:4D finger ratio and accurate shooting performance and respiratory parameters in adolescent basketball players
- Tez No: 953096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, adolesan basketbolcularda 2D:4D parmak oranının isabetli şut atışı ve bazı solunum parametreleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 35 erkek basketbolcu (13,57 ± 2,52 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara solunum fonksiyon testi, 2D:4D parmak oranı ölçümü ve antropometrik ölçümler yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normallik analizi Shapiro-Wilk testi ile yapılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde parametrik testlerden Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between the 2D:4D finger ratio and accurate shooting and some respiratory parameters in adolescent basketball players. This study was conducted using a relational screening model. Thirty-five male basketball players (13.57 ± 2.52 years) volunteered for the study. Participants underwent respiratory function testing, 2D:4D finger ratio measurement, and anthropometric measurements. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. Normality analysis of the data was performed using the Shapiro-Wilk test. Pearson Correlation analysis, a parametric test, was used to analyze normally distributed data.