Müzisyenlerde temporal işitsel işlemleme becerilerinin ve odyolojik bulguların konuşma sesinin akustik özelliklerine etkisi
The effect of temporal auditory processing skills and audiological findings on acoustic properties of speech sound in musicians
  1. Tez No: 953097
  2. Yazar: DUYGU CEREN ÖZDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, müzik eğitiminin bireylerin temporal işitsel işlemleme becerileri, akustik ses üretim parametreleri ve odyolojik eşik düzeyleri üzerindeki etkilerini çok boyutlu olarak incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, müzik eğitimi almakta olan farklı sınıf düzeylerindeki bireyler ile müzik eğitimi almamış bireylerin karşılaştırmalı analizine dayanmaktadır. Çalışmaya Karabük Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 20 birinci sınıf öğrencisi (Müzik 1 Grubu), 20 dördüncü sınıf öğrencisi (Müzik 4 Grubu) ve 25 müzik eğitimi almamış bireyden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 65 birey dâhil edilmiştir. Araştırma kapsamında her bireye temporal işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla Frekans Patern Testi (FPT), Süre Patern Testi (SPT) ve Rastgele Aralık Tespit Etme Testi (RATET) uygulanmıştır. Bunun yanı sıra, katılımcıların ses parametreleri Praat yazılımı (v6.3.15) ile analiz edilmiştir. Akustik analizde temel frekans (F0), jitter, shimmer, HNR (harmonik-gürültü oranı), intensity ve formant frekansları (F1–F2) değerlendirilmiştir. Ayrıca, katılımcılara saf ses odyometrisi ve yüksek frekans odyometrisi uygulanarak işitme eşikleri tespit edilmiş ve her bireye otoakustik emisyon (DPOAE) testi ile 1 000 ile 8 000 Hz aralığındaki duyma eşikleri ölçülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda, müzik eğitimi almış bireylerin hem temporal işitsel işlemleme testlerinde hem de akustik ses parametrelerinde kontrol grubuna kıyasla daha başarılı sonuçlar sergiledikleri görülmüştür. Müzik 4 Grubu, Rastgele Aralık Tespit Etme Testinde en düşük eşik değerlerine, FPT ve SPT testlerinde ise en yüksek skor ortalamalarına sahip olmuştur. Akustik analiz sonuçlarında müzik eğitimi almış bireylerin jitter ve shimmer oranları daha düşük, HNR ve intensity değerleri ise daha yüksek bulunmuştur. Bu durum, ses üretiminde istikrar, rezonans kalitesi ve kontrol becerisinin gelişmişliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca kadın bireylerin ses ve işitsel işlemleme performanslarının genel olarak daha stabil ve tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Otoakustik emisyon bulguları özellikle Müzik 4 Grubu'nda 4 000–8 000 Hz frekans aralığında azalma göstermiş; bu durumun, uzun süreli müzik pratiğine bağlı olarak kokleadaki dış tüylü hücrelerde harabiyet olduğunu düşündürdüğü değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, müzik eğitiminin yalnızca estetik bir deneyim değil; aynı zamanda bireyin nörofizyolojik, bilişsel ve motor sistemleri üzerinde çok boyutlu etkiler yaratan stratejik bir öğrenme aracı olduğu anlaşılmıştır. Araştırma bulguları, müzik eğitiminin dil gelişimi, ses terapisi, konuşma bozuklukları ve işitsel rehabilitasyon gibi alanlara entegre edilebilecek potansiyel katkılarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of music education on individuals' temporal auditory processing skills, acoustic voice production parameters, and audiological threshold levels in a multidimensional manner. The study is based on a comparative analysis between individuals receiving music education at different academic levels and individuals without music education. A total of 65 participants were included in the study: 20 first-year students (Music 1 Group) and 20 fourth-year students (Music 4 Group) from the Department of Music Education at Karabük University, Faculty of Fine Arts, as well as 25 individuals with no music education (Control Group). To assess temporal auditory processing skills, the Frequency Pattern Test (FPT), Duration Pattern Test (SPT), and Random Gap Detection Test (RATET) were administered to each participant. Additionally, participants' voice parameters were analyzed using Praat software (v6.3.15). Acoustic analysis included evaluations of fundamental frequency (F0), jitter, shimmer, harmonic-to-noise ratio (HNR), intensity, and formant frequencies (F1–F2). Pure-tone audiometry and high-frequency audiometry were performed to determine hearing thresholds, and otoacoustic emissions (DPOAE) were measured within the 1,000 to 8,000 Hz range. According to the findings, individuals who had received music education performed significantly better in both temporal auditory processing tests and acoustic voice parameters compared to the control group. The Music 4 Group showed the lowest threshold values in the RATET and the highest mean scores in the FPT and SPT. Acoustic analyses revealed lower jitter and shimmer rates, and higher HNR and intensity levels among musically trained individuals, indicating enhanced stability, resonance quality, and vocal control. Additionally, female participants demonstrated more consistent and stable performance in voice and auditory processing overall. Otoacoustic emission results, particularly in the Music 4 Group, showed a decrease in the 4,000–8,000 Hz frequency range, suggesting possible outer hair cell damage in the cochlea due to long-term music practice. In conclusion, music education emerges not only as an aesthetic experience but also as a strategic learning method with multidimensional effects on the neurophysiological, cognitive, and motor systems. These findings support the potential integration of music education into fields such as language development, voice therapy, speech disorders, and auditory rehabilitation.