Taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile koruma alanlarına karşı suçlar (KTVKK m. 65)
Offenses against immovable cultural and natural properties and protected areas
  1. Tez No: 953120
  2. Yazar: SEDA TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TEMEL KANGAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları ile Koruma Alanlarına Karşı Suçlar (KTVKK m. 65)“Kültürel miras”kavramı altında sınıflandırabileceğimiz taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile bu varlıkların çevrelerinin korunması her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Bu koruma amacını daha etkin kılmak amacıyla ceza hukukundan yararlanılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda KTVKK m. 65'te ilk olarak taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile koruma alanlarına karşı suçlar ola-rak niteleyebileceğimiz, temelde TCK'da yer alan mala zarar verme suçunun özel düzenlemesi olan suç düzenlemesine yer verilmiştir. Tezin ilk bölümünde öncelikle söz konusu varlık ve alanlara zarar verme-nin uluslararası ceza hukukunda nasıl karşılık bulduğu açıklanmıştır. Bu açıkla-manın yapılabilmesi için kültür, kültürel haklar, kültürel kimlik ve kültürel mi-ras hakkı kavramlarına yer verilmiştir. Keza bu ilk bölümde kültür ve tabiat var-lıkları kavramları uluslararası sözleşmeler ve KTVKK kapsamında açıklanmaya çalışılmıştır. Ancak bu açıklamalar m. 65 suçlarının konusunu açıklamaya yeterli olmadığından taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma ve sit alanları kav-ramları, ilgili kanun ve mevzuat çerçevesinde ikinci bölümde daha detaylı olarak ele alınmıştır. Keza bu ikinci bölümde söz konusu varlık ve alanların belirlemesi-ni yapan tescil işlemlerine ve mülkiyet konusuna yer verilmiştir. Tescil kararları kapsamında suçların kanunilik ilkesine aykırılığı tartışılarak asıl sorun ortaya konmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise suç inceleme metoduna göre suçların ta-mamı bir arada ele alınarak suçların unsurları açıklanmaya çalışılmıştır. Böylece sorunlar daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Offenses Against Immovable Cultural and Natural Properties and Protec-ted Areas The protection of immovable cultural and natural assets, which fall under the broader concept of“cultural heritage,”and the preservation of their surroun-ding environments have become increasingly significant. In pursuit of more effec-tive protection, criminal law mechanisms have begun to be employed. Within this context, Article 65 of Law on the Protection of Cultural and Natural Assets intro-duces a specific criminal provision concerning damage to immovable cultural and natural assets and their protected zones a provision that can be viewed as a spe-cialized form of the general offense of property damage under the Turkish Penal Code. The first chapter of this thesis examines how such offenses are addressed in international criminal law. For this reason, concepts such as cultural rights, cul-tural heritage rights are included. Furthermore, the definitions of cultural and natural assets are discussed within the framework of both international conventi-ons and Law on the Protection of Cultural and Natural Assets. Since these expla-nations are not sufficient to explain the crimes of Article 65 the second chapter provides a more detailed analysis of immovable cultural and natural assets, con-servation areas, and protected zones based on relevant legislation. This chapter also covers the registration procedures used to designate these sites and addresses issues related to ownership. The potential conflict between registration decisions and the principle of legality in criminal law is critically assessed, aiming to unco-ver the core legal issue at stake. In the final chapter, the elements of the offenses are analyzed systematically using a criminal law methodology. This approach se-eks to clarify the legal problems more distinctly and offer constructive solutions.