Enver El-Evlâkî'nin hayatı ve eserleri
Anwar Al-Awlaqi: His life and works
- Tez No: 953121
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Colorado Eyalet Üniversitesinde mühendislik eğitimini tamamlamış, sekiz yıl boyunca Amerika'daki çeşitli camilerde imamlık vazifesi yapmış, 11 Eylül saldırılarından sonra iki taraf arasında barış elçiliği görevini üstlenmiş, Eğitim Liderliği yüksek lisansına sahip İnsan Kaynakları Gelişim alanında doktoraya başlayıp yarıda bırakmak zorunda kalan ve girişimcilik gibi çeşitli geleneksel kariyer yollarını düşünen ya da deneyen ve kırk yıllık yaşantısında gezgin bir yol izleyerek insanları İslâm'a davet etmeye çalışan genç bir vâiz idi. Kendisine sempati duyan çevresi tarafından davetçi, şeyh, imam ve cihada teşvik eden bir lider olarak görülürken, Batı medyası tarafından ise İnternetin bin Ladin'i, Cihadın Tercümanı ve Cihadın Süperstarı gibi isimlerle anılıyordu. Bu bilgilerin sahibi Enver el-Evlâkî'den başkası değildi. İki bölümden oluşan bu çalışmada, ilk bölümde Enver el-Evlâkî'nin hayatı, detaylıca incelenmeye çalışıldı. Eğitim hayatı, imamlık kariyeri, İslâm tarihi içeren vaazlarının ses kaseti olarak kaydedilmesi, 11 Eylül olaylarındaki ılımlı tavırları, ülke sınırlarını aşan vaazlarının şöhreti ve zamanla değişen fikirlerinin ekseninde Amerika'yla kutuplaşarak vatandaşı olduğu ülkesi tarafından öldürülmesi gibi konular başlıklar halinde işlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Evlâkî için İslâm tarihinin önemi, çalışmalarında Kur'an ve sünnet temelli bir yaklaşıma sahip olması, diğer kaynaklardan istifade ederek anlatımını zenginleştirmesi, tarihi olayları değerlendirme metodu ve inançlarını korumak için Müslümanları İslâm'ın erken tarihine odaklanan, dini eğitim yoluyla güçlü bir İslâmî kimlik geliştirmeye çalışması gibi konularda ele alınarak İslâm tarihine olan katkıları değerlendirilmiştir. Ayrıca kendisinin İslâm tarihi anlatımlarıyla bir takipçi kitlesi oluşturduğu inkâr edilemez bir gerçekliktir. İnsanların onun vaazlarından etkilenerek birtakım eylemler gerçekleştirdiği, hatta ölümünden sonra bile yapılan eylemlerin sorumlusuymuş gibi medya tarafından lanse edildiği bilinmektedir. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte Evlâkî'nin selefî-cihatçılığı benimsemeden önce kariyerinin ilk yıllarında vermiş olduğu ve insanların üzerinde bir iz bıraktığını düşündüğümüz tarihçiliğinin bilgisine ulaşmış olacağımızı ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
He was a young preacher who studied engineering at Colorado State University, served as an imam in various mosques in the United States for eight years, served as a peacemaker between the two sides after the 9/11 attacks, had a master's degree in Educational Leadership, started a PhD in Human Resource Development but had to drop out, considered or tried various traditional career paths such as entrepreneurship, and tried to invite people to Islam by following an itinerant path in his forty years of life. He was regarded by his sympathetic circle as a dawah caller to ıslam, sheikh, imam and jihadist leader, and by the Western media as the bin Laden of the Internet, the Interpreter of Jihad and the Superstar of Jihad. The author of this information was none other than Anwar al-Awlaki. In this study, which consists of two parts, in the first part, Anwar al-Awlaki's life was analysed in detail. Topics such as his educational life, his career as an imam, the recording of his sermons on Islamic history as audio cassettes, his moderate attitude during the events of 11 September, the fame of his sermons that crossed the borders of the country, and his murder by his country of citizenship by polarising with America on the axis of his changing ideas over time were tried to be covered in titles. In the second part, the importance of Islamic history for al-Awlāqī was analysed and his contributions to Islamic history were evaluated in terms of his approach based on the Qur'ān and the Sunnah, his enrichment of his narrative by making use of other sources, his method of evaluating historical events, and his efforts to develop a strong Islamic identity through religious education, focusing on the early history of Islam in order to protect Muslims' beliefs. In addition, it is an undeniable fact that he created a following with his narratives on Islamic history. It is known that people were influenced by his sermons and carried out some actions, and even after his death, he was portrayed by the media as if he was responsible for these actions. With the completion of this study, we hope that we will be able to reach the information about al-Awlaki's historiography, which he gave in the early years of his career before adopting salafi-jihadism and which we think left a mark on people.