Yetişkinlerde somatizasyon, algılanan ebeveynlik biçimleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between somatization, perceived parenting styles and emotion regulation skills in adults
- Tez No: 953130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, somatizasyon, algılanan ebeveyn biçimleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemini Türkiye genelinde yaşayan 369 kadın ve 99 erkek olmak üzere 468 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Bradford Bedensel Belirti Envanteri (BBBE-44), Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ) ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) kullanılmış; bu ölçekler çevrimiçi ortamda Google Forms aracılığıyla uygulanmıştır. Analizler SPSS 22.0 programıyla gerçekleştirilmiş; korelasyon, regresyon, t-testi ve ANOVA teknikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, kadın katılımcıların genel somatizasyon düzeylerinin erkeklere kıyasla anlamlı biçimde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Lise ve altı eğitim düzeyine sahip bireylerin hem duygu düzenleme becerilerinin tüm alt boyutlarında daha düşük puanlara sahip oldukları hem de daha yüksek düzeyde somatizasyon bildirdikleri saptanmıştır. Baba eğitim düzeyinin çocukların“duyguları anlama”becerisiyle, ebeveynlerin birlikte yaşamamasının olumsuz ebeveyn algısıyla ve ailede psikolojik rahatsızlık öyküsünün ise babadan algılanan duygusal yoksunlukla ilişkili olduğu bulunmuştur. Çalışmada, anneden algılanan“duygusal yoksunluk”,“koşullu sevgi”,“istismarcı”ve“endişeli anne”gibi olumsuz ebeveynlik alt boyutlarının; benzer şekilde babadan algılanan“küçümseyici”ve“duygusal yoksun”biçimlerin hem artmış bedensel belirti düzeyiyle hem de zayıf duygu düzenleme becerileriyle anlamlı ilişkiler içinde olduğu gösterilmiştir. Regresyon analizleri, ebeveynlerden algılanan olumsuz tutumların bedensel belirtileri ve duygu düzenleme becerilerini anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve alana yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between somatization, perceived parenting styles, and emotion regulation skills in adults. The sample consists of 468 individuals residing across various regions of Turkey, including 369 women and 99 men. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Bradford Somatic Symptoms Inventory (BBBE-44), the Young Parenting Inventory (YPI), and the Emotion Regulation Skills Scale (ERSS), all administered online via Google Forms. Analyses were conducted using SPSS 22.0, employing correlation, regression, t-tests, and ANOVA techniques. According to the findings, female participants reported significantly higher levels of somatization compared to male participants. Individuals with a high school education or below were found to have both lower scores across all sub-dimensions of emotion regulation and higher levels of somatization. The father's education level was associated with the child's ability to understand emotions, while not living with both parents was related to perceptions of negative parenting, and a family history of psychological disorders was linked to perceived emotional deprivation from the father. Perceived negative parenting dimensions such as“emotional deprivation,”“conditional affection,”“abusive,”and“anxious mother”from the mother, as well as“belittling”and“emotionally neglectful”attitudes from the father, were significantly associated with both increased somatic symptoms and weaker emotion regulation skills. Regression analyses revealed that perceived negative parental attitudes significantly predicted levels of somatization and emotion regulation difficulties in adulthood. The findings were discussed considering existing literature, and implications for clinical practice were presented.