Türkiye'de kanser, depresyon ve HIV prevelansının arıma modelleri ile tahmin edilmesi
Forecasting the prevalence of cancer, depression, and HIV in Turkey using arima models
  1. Tez No: 953138
  2. Yazar: ALİ EREN ÖZÜÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSER BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Health, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş: Türkiye'de HIV, meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, anksiyete ve şizofreni gibi hastalıklar önemli bir sağlık sorunu olup, bu hastalıkların gelecekteki seyrini anlamak ve etkili müdahale stratejileri geliştirmek kritik önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de HIV, meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, anksiyete ve şizofreni gibi sağlık sorunlarının 1990-2021 arasındaki verilerini değerlendirerek 2050 yılına kadar olacak yaygınlığını tahmin etmek ve çalışma sonucunda tespit edilen verilere göre Türkiye'de gelecekteki sağlık politikalarının şekillenmesine yardımcı olmaktır. Yöntem: 1990-2021 prevalans verileri kullanılarak ARIMA modeli ile 2021 sonrası için tahminler yapılmış, nicel bir araştırma yürütülmüştür. Bulgular: Bu tahmin çalışmasına göre 2021-2050 arasında erkeklerde HIV artış, kadınlarda HIV sıklığında azalmanın devam edeceği, 2021-2050 arasında meme kanserindeki en çok artışın 70 yaş ve üstü yaş grubunda olacağı, 2021-2050 arasında erkeklerde prostat ve kolon kanserinin en fazla 50-69 yaş grubunda, kadınlarda ise kolon kanserinin en fazla 70 yaş ve üstü yaş grubunda görüleceği, erkek ve kadın şizofreni ile erkek ve kadın anksiyete hastalarında en çok artışın ise 70 yaş ve üstü yaş grubunda olacağı tahmin edilmektedir. Sonuç: ARIMA modeline göre 2050'ye kadar Türkiye'de HIV, meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, şizofreni ve anksiyetede ciddi artış beklenmektedir. Bu nedenle koruyucu, önleyici, tedavi ve rehabilite edici stratejiler geliştirilmeli ve sağlık politikaları bu veriler dikkate alınarak planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diseases such as HIV, breast cancer, prostate cancer, colorectal cancer, anxiety, and schizophrenia are significant health concerns in Türkiye. Understanding the future trends of these diseases and developing effective intervention strategies are critically important. Objective: This study aims to evaluate the data between 1990 and 2021 on health issues such as HIV, breast cancer, prostate cancer, colorectal cancer, anxiety, and schizophrenia in Türkiye and to estimate their prevalence by 2050. Based on the findings, it seeks to contribute to shaping future health policies in Türkiye. Methods: Using prevalence data from 1990 to 2021, forecasts for the post-2021 period were made with the ARIMA model, conducting a quantitative study. Results: According to this forecasting study, it is estimated that between 2021 and 2050, the prevalence of HIV will continue to increase among men while decreasing among women; the highest increase in breast cancer will occur in the 70+ age group; the highest prevalence of prostate and colorectal cancer in men will be in the 50-69 age group, while colorectal cancer in women will be most prevalent in the 70+ age group. The highest increase in schizophrenia and anxiety among both men and women is expected in the 70+ age group. Conclusion: According to the ARIMA model, a significant increase in HIV, breast cancer, prostate cancer, colorectal cancer, schizophrenia, and anxiety is expected in Türkiye by 2050. Therefore, preventive, protective, therapeutic, and rehabilitative strategies should be developed, and health policies should be planned considering these findings.