İstanbul'daki özel hastanelerde performans stratejileri üzerine yapılan nitel bir çalışma
A qualitative study on performance strategies in private hospitals in Istanbul
- Tez No: 953137
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Faaliyet türü ve yapısı ne olursa olsun her işletme maliyetlerini ve gelirlerini etkin bir şekilde kontrol altında tutmak zorundadır. Günümüzde artan sağlık hizmet talebi, teknolojide ve hizmet sunumunda yaşanan gelişmeler sağlık hizmetlerinin maliyetlerini arttırmaktadır. Bir ülkenin sağlık hizmeti sağlama sisteminde çok önemli bir organizasyon olarak hastaneler, sağlık hizmetlerinin sunulmasında kritik bir rol oynamaktadır. Hastanelerde maliyetlerin hesaplanabilmesi için maliyeti ortaya çıkaran unsurların incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle özel hastaneler, artan rekabet, değişen sağlık politikaları ve gelişen teknoloji karşısında sürdürülebilir başarıyı elde edebilmek için performans yönetimini ve bu bağlamda uygun performans stratejisini belirlemek ve etkin bir şekilde uygulamak zorundadırlar. Bu çalışmada hastanelerin performansını etkileyen finansal performans, etkinlik ölçüleri, çalışan performansı, hasta memnuniyeti, hasta güvenliği gibi stratejiler üzerine araştırma yapılmıştır. Bu çerçevede literatürde daha az çalışılan nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik analiz yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırmalar, bireylerin dünyayı nasıl anlamlandırdıklarına, yaşantılarını nasıl deneyimlediklerine ve çeşitli fenomenlere yükledikleri anlamlara odaklanmaktadır. Bu doğrultuda İstanbul'daki özel hastanelerde yöneticilik yapan 7 katılımcı ile literatürden ve alanında uzman kişilerden destek alınarak önceden hazırlanmış sorular ile yaşadıkları bilgi ve deneyimlerinin incelenmesi amacıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda; ortaya çıkan bulgular ile literatürdeki çalışmaların hem ortak noktaları hem de her yöneticinin kendine özgü stratejilerinin olduğu görülmüştür. Genel olarak değerlendirildiğinde hastanelerin performansını ölçmede kullanılan faktörlerin yalnızca finansal performans ile değerlendirilemeyeceği ifade edilebilir. Hastanın hastaneye girişinden çıkışına kadar olan bütün süreçlerin ne kadar etkili ve verimli ilerlediğinin dikkatli biçimde takip edilmesi büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Regardless of the type and structure of the activity, every business must effectively control its costs and income. Today, increasing demand for health services, developments in technology and service delivery increase the costs of health services. As a very important organization in a country's health service delivery system, hospitals play a critical role in the delivery of health services. In order to calculate costs in hospitals, it is of great importance to examine the elements that create costs. Especially private hospitals must determine and effectively implement performance management and the appropriate performance strategy in this context in order to achieve sustainable success in the face of increasing competition, changing health policies and developing technology. In this study, research was conducted on strategies such as financial performance, efficiency measures, employee performance, patient satisfaction and patient safety that affect the performance of hospitals. In this context, the phenomenological analysis method, one of the less studied qualitative research methods in the literature, was used. Qualitative research focuses on how individuals make sense of the world, how they experience their lives and the meanings they attribute to various phenomena. In this context, interviews were conducted with 7 participants who are managers in private hospitals in Istanbul, with the aim of examining their knowledge and experiences with questions prepared in advance, supported by literature and experts in the field. As a result of the study; it was seen that the findings and the studies in the literature have both common points and each manager has their own strategies. When evaluated in general, it can be stated that the factors used to measure the performance of hospitals cannot be evaluated only with financial performance. It is of great importance to carefully monitor how effective and efficient all processes from the patient's entrance to the hospital to his/her exit are.