2010 sonrası roman uyarlaması Hollywood film serilerinde performatif cinsiyet
Performative gender in novels adaptations to film series in Hollywood after 2010
- Tez No: 953178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH SUAT ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Biyolojik cinsiyet hormonlar, kromozomlar, genital organlar üzerinden yapılan dişi ve erkek sınıflandırmasıdır. Toplumsal cinsiyet, sosyo-kültürel davranış beklentilerini tarif eden ideolojik bir yapıdır. Erkek egemen toplumsal cinsiyet rollerine göre kadınlar fedakâr ve yardımseverdir; erkekler ise güçlü ve hükmeden konumdadır. Judith Butler'a göre toplumsal cinsiyet rolleri zamanla tortulaşır ve doğal bir görünüm kazanır. Bireyler, toplumsal cinsiyet rollerini performatif bir süreç içinde edinir. Butler, heteronormatif biçimin dışındaki rollerin sergilenmesiyle erkek egemen toplumsal cinsiyet yapısının altüst olacağını iddia eder. Sinema bir iletişim aracı ve sanattır. Filmler, hikayeler anlatır. Yönetmenlerin yaşama olan bakış tarzları ve ideolojileri filmlere yansır. Yapım şirketlerinin ideolojik bakış açıları da filmlere etki eder. Bu anlamda sinemanın ideolojik bir tarafı mevcuttur. Toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyet rolleri, filmlere ana tema olarak veya arka plandaki bir anlatı unsuru biçiminde sızar. 2010 ve 2020 yılları arasında çekilen birçok filmde toplumsal cinsiyetin ve toplumsal cinsiyet rollerinin izleri mevcuttur. Bu filmlerden bazıları çok benzer yapım koşulları, anlatı, cinsiyet temsilleri ve içerik unsurları barındırır. Çalışmada, ortak hususları barındıran Maze Runner ve It film serileri incelenmiştir. Bu film serilerinin anlatı yapısı, toplumsal cinsiyet rollerinin edinilmesi hakkında Butler'ın performatiflik kavramını işaret eder. Bu çalışmanın temel problemi, Hollywood yapımı film serilerinde heteronormatif kimliklerin nasıl inşa edildiğidir. Bu çalışmanın amacı ise Hollywood yapımı film serilerinin, heteronormatif kimliklerin inşasını karakterlerin cinsiyet performatifliğine dayalı olarak inşa ettiğini, böylece toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden inşa edilmesinde önemli bir rol üstlendiğini ortaya koymaktır. Temsil stratejileri ve karakter dönüşümleri betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bu vesileyle film serilerin, Butler'ın performativite ve altüst edici eylemler kavramına uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biological sex is classification of male and female about hormones, chromosomes and genitals. Gender is an ideological structure what describes the socio-cultural expectations about behaviour. According to male dominant gender roles, women are devoted and helpful; men are powerful and in commanding position. According to Judith Butler, gender roles becomes sediment in time and gets a natural appearence. Individuals acquire gender roles in a performative period. Butler claims structure of male dominant gender may overturns by exhibiting roles except heteronormative shape. Cinema is a communication tool and an art. Films tell stories. Directors' shapes of view about life and their ideologies reflect to films. Ideological views of production companies affect films. So, there is an ideological side of cinema. Gender and gender roles infiltrate films as main theme or background element of narrative. There are traces of gender and gender roles in lots of films those filmed between years of 2010 and 2020. Some of these films have similar production conditions, narrative, representations of sex and elements of contents. In this work, Maze Runner and It film series those containing common matters have been examined. Structures of narratives of these film series indicate Butler's concept of performativity about acquisition of gender roles. The main problem of this work is construction of heteronormative identities in Hollywood film series. Hollywood film series build heteronormative identities by gender performativity of characters so that the aim of this work is proving the role of Hollywood film series about rebuilding the gender roles. Strategies of representation and transformations of characters have been examined by method of descriptive analyse. Suitability between Butler's concepts of performativity and subversive acts and film series have been examined by this method.