Toplumsal değişim kuramı ışığında öznenin dönüşümü: 1899 Aşk-ı Memnu romanı ile 2008 Aşk-ı Memnu dizisinde öznenin temsili
Transformation of the subject in the light of social development theory: Representation of the subject in 1899 Aşk-i Memnu novel and Aşk-i Memnu tv series which aired in 2008
- Tez No: 588508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZGÖKBEL BİLİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Antikçağlardan bu yana bütün toplumlar süreklilik arz eden değişimler göstermiş son yüzyılda ise hız kazanarak, küreselleşmenin etkisi ile mobilite ve kültür entegrasyonları artmıştır. Türkiye'de yaşanan modernleşme çabaları, teknolojik gelişmeler ve kitle iletişim araçlarının etkisiyle toplumsal değişim süreci içerisinde öznenin kamusal alandaki görünürlüğü şekil değiştirmektedir. Bu yüksek lisans tezinde Tanzimat'tan 2010'lu yıllara kadar geçen süreçte toplumsal alanda yaşanan değişimler irdelenecek, toplumun en önemli katılımcısı olan öznenin süreç içerisinde değişimlerden ne şekilde etkilendiği anlatılmaya çalışılacaktır. Betimsel içerik analizi yöntemi ile Aşk-ı Memnu romanı ve 2008 yılında televizyona uyarlanan aynı adlı dizideki anlatı yapısı, zaman-mekan ilişkisi, karakter imajları, söylemleri ve sahne analizleri incelenerek, yaşanan değişime anlam kazandırılmaya çalışılacaktır. Tezin ilk bölümünde toplumsal değişmenin nedenlerinden biri olan Aydınlanma sonrası ortaya çıkan modern, postmodern paradigmalar incelenmektedir. İkinci bölümde Ortaçağ'dan başlayarak öznenin toplumsal süreçler içerisinde geçirdiği değişimlere odaklanılmakta, üçüncü bölümde toplumsal değişim modellerine değinilerek, Türkiye'de toplumsal değişim süreçleri ele alınmaktadır. Dördüncü ve son bölümde Aşk-ı Memnu romanı ve uyarlama dizisindeki karakter, zaman-mekan ve anlatılarda yer alan söylem betimsel içerik analizi yoluyla incelenmektedir. Amaca yönelik seçilen karşılaştırmalı sahnelerin analizi aracılığıyla öznenin son 100 yılı aşkın dönüşümünün izleri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The change has seen in the whole society since antique ages has accelerated and with effect of globalization have increased mobility and cultural integrations the in the last century. In this master thesis, the changes in the social field during the period from Tan-zimat to 2010 will be scrutinized and is tried to explain how the subject, the most im-portant participant of the society, is affected by the changes within the process. In this master's thesis, the changes in the social field from Tanzimat Reform era to 2010s will be examined, and the subject and which is the most important partici-pant of the society will be explained how the changes are affected during the process. By using descriptive content analysis method, narrative structure, time-space relationship, character images, discourse and stage analyzes of the Aşk-ı Memnu novel and series of the same name adapted for television in 2008 will be examined and give new meaning to cultural changes. In the first part of the thesis, modern and postmodern paradigms emerged after the Enlightenment which is one of the reasons of social change. In the second section will focus on the exchange starting from medieval social spent in the process of the sub-ject, in the third section are referred social change models and discussed social change in Turkey. In the fourth and last chapter, the character, time-space and staging techniques in Aşk-ı Memnu novel and adaptation Aşk-ı Memnu series are examined through desc-riptive content analysis.