Çevik yazılım geliştirme süreçlerinde yalın düşünme uygulamaları
Lean thinking practices in agile software development processes
  1. Tez No: 953180
  2. Yazar: GÜLER GÖKBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ITIR SATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yazılım sektörünün giderek büyümesi ve rekabet artışı şirketleri daha fazla müşteri odaklı, esnek ve değişime daha hızlı yanıt verebilen bir yapıda olmaya zorlamaktadır. Esnekliği ve hızı yakalamak için klasik plan tabanlı yazılım süreçleri artık yeterli faydayı sağlamakta yetersiz kalmakta olup, bu durumun çözümü için nispeten yeni olan çevik metodoloji karşımıza çıkmaktadır. Yinelemeli ve artırımlı yapısıyla birlikte müşteriyle daha sık iletişimde olmayı sağlayan çevik yöntemlerin yazılım projelerinin başarısını artırdığı görülmektedir. Öte yandan, Toyota Üretim Sistemi olarak Japonya'da ortaya çıkan yalın üretim, zaman içinde“yalın düşünme”kavramıyla dünyaya yayılmıştır. Yalın düşünme felsefesini kavramaya yardımcı olan, yalının uygulanmasını sağlayan çeşitli yalın düşünme araçları mevcuttur. Zamanla üretim dışındaki sektörlerde de başarısını kanıtlayan yalın düşünme felsefesi, yazılım dünyasında kendisini Yalın Yazılım Geliştirme ismiyle göstermektedir. Yazılım geliştirmede çevik ve yalın kavramları zaman içerisinde birbirleriyle iç içe geçmiş, projeye farklı yönlerden fayda sağlarken temel amaçları yazılımın değerini yükselterek müşteriye fayda sağlamak olan bu iki kavram sürekli karşılaştırılarak çeşitli benzerlik ve farklılıklar ortaya çıkarılmıştır. Bu tezin amacı, yazılım geliştirme süreçlerinde çevik metotlar uygulanırken yalın düşünme araçlarının nasıl kullanılabileceği konusunda bazı öneriler sunmaktır. Uygulama çalışması için, yazılım teknoloji çözümleri gerçekleştiren bir bilişim firması seçilmiştir. Çalışmada, öncelikle proje gerçekleştirme sürecindeki problemler hata türü ve etkileri analizi ile kök neden analizi kullanılarak önceliklendirilmiş ve gruplanmıştır. Bu problemler birer israf olarak nitelendirilerek israfların görülebilmesi ve elimine edilmesi için değer akış haritalama yöntemi kullanılmış; bununla birlikte yalın düşünme felsefesine uygun şekilde çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Sonuç kısmında ise; gerçekte çevik ve yalın olmanın öneminden bahsedilerek gelecek çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The gradual growth of the software industry and the increase in competition force companies to be more customer-oriented, flexible, and able to respond to change more quickly. In order to achieve flexibility and speed, classical plan-based software processes are no longer sufficient to provide sufficient benefit, and a relatively new agile methodology is emerging to solve this situation. It is seen that agile methods, which enable to be in contact with the customer more frequently with their iterative and incremental structure, increase the success of software projects. On the other hand, lean manufacturing, which emerged in Japan as the Toyota Production System, spread to the world over time with the concept of“lean thinking”. There are various lean thinking tools that help to understand the lean thinking philosophy and enable the implementation of lean. Lean thinking philosophy, which has proven its success in sectors other than production over time, shows itself in the software world as Lean Software Development. The concepts of agile and lean in software development have been intertwined over time, and while providing benefits to the project in different aspects, these two concepts, whose main purpose is to increase the value of the software and benefit the customer have been constantly compared and various similarities and differences have been revealed. The aim of this thesis is to present some suggestions on how to use lean thinking tools while applying agile methods in software development processes. For the application study, an IT company that realizes software technology solutions had been selected. In the study, the problems in the project realization process were prioritized and grouped using failure mode and effects analysis, and root cause analysis. These problems were characterized as waste and the value stream mapping method was used in order to see and eliminate the wastes. In addition, various suggestions have been made in accordance with the lean thinking philosophy. In the conclusion part; In fact, the importance of being agile and lean is mentioned and some suggestions are presented for future studies.