Yoğun bakım hastalarında alt ekstremite kompresyon çorabına bağlı basınç yarasının önlenmesinde masajın etkisi: Yarı-deneysel çalışma
The effect of massage on prevention of pressure ulcer due to compression stocking in intensive care patients: Semi-experimental study
  1. Tez No: 953208
  2. Yazar: SENA ŞÜKRAN GURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAZİLE SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kompresyon çorapları tıbbi araçlarla ilişki basınç yarasına (TAİBY) neden olabilmektedir. Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde kompresyon çorabına bağlı gelişen basınç yarasının azaltılmasında ve önlenmesinde nemlendiricilerle yapılan hafif deri masajının ve koruyucu kremli deri bakımın etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Yarı deneysel nitelikteki araştırma Haziran- Eylül 2019 tarihlerinde Koç Üniversitesi Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesinde yürütüldü. Araştırma için etik kurul izni, kurum izni ve gönüllülerden“bilgilendirilmiş izin”yazılı olarak alındı. Örneklem kriterlerini karşılayan 30 deney ve 39 kontrol grubu olmak üzere toplam 69 yoğun bakım hastası araştırmada yer aldı. Bireylerin gruplara ataması yoğun bakıma kabul edilen hastalardan rastgele (bir gün deney, bir gün kontrol) seçildi. Verilerin toplanmasında, hastalara ilişkin Tanıtıcı Özellikler Formu, Braden Risk Değerlendirme Ölçeği ve Deri İzlem Formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Compression stockings may cause pressure sores in association with medical devices. This study was conducted to determine the effect of light skin massage with moisturizers and protective creamy skin care in the reduction and prevention of compression sores due to compression stockings in the intensive care unit. The quasi-experimental study was conducted in the General Intensive Care Unit of Koç University Hospital between June and September 2019. Ethics committee and institution permission were obtained for the study and“informed consent”was obtained from volunteers in writing. A total of 69 intensive care patients (30 experimental and 39 control groups) were included in the study. The patients were randomly assigned to the groups (one day experiment, one day control). Descriptive Characteristics Form, Braden Risk Assessment Scale and Skin Follow-up Form were used for data collection. Data analysis was performed with SPSS IBM 22.0 package program. Experimental and control groups were similar in terms of socio-demographic and clinical characteristics. Skin characteristics of the experimental group were macroscopically better than the control group: the percentage of color, heat and turgor properties were higher. In the study, 13% compression sores due to compression stockings were seen in the control group. Of the cases with pressure wounds (n: 5), 3 were stage 1 and 2 were suspected deep tissue damage, and 3 of the patients developed more than one pressure wound.