Stamped concrete as a solution to improve the aesthetics of buildings in Burkina Faso: An analysis of the visual impact of stamped concrete on local architecture
Ham toprak, Burkina Faso'dakı konut krizine sürdürülebilir bir yanıt
- Tez No: 953226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Burkina Faso, ciddi bir konut yetersizliğiyle karşı karşıya olan birçok Sahra Altı Afrika ülkesinden biridir. Kentleşmenin hızlanması ve geleneksel bilgi birikiminin azalması, sürdürülebilir, uygun maliyetli ve kültürel olarak anlamlı yapı çözümlerine duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bu tez, modern tekniklerle geleneksel estetikleri taklit edebilen bir yöntem olan baskı betonun, Burkina Faso mimarisi içindeki yerini incelemektedir. Araştırma, halkın baskı betona yönelik algılarını; estetik, kültürel kimlik, dayanıklılık ve maliyet açısından ele alır. Aynı zamanda, bu malzemenin benimsenmesini etkileyen teknik, sosyal ve ekonomik koşulları da analiz eder. Beş farklı bölgede, kırsal ve kentsel alanlar dahil olmak üzere, 200 katılımcıya 33 soruluk yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Sonuçlar, halkın geleneksel desenlere ve toprak tonlarına (örneğin geometrik motifler, ocker ve bej renkleri) güçlü bir bağlılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Olumlu algılara rağmen bazı zorluklar devam etmektedir. Baskı beton, genellikle pahalı olarak görülmektedir. Uygulama konusunda yerel uzmanlık sınırlıdır. Ayrıca, Burkina Faso'nun sıcak ve kuru iklimine uygunluğu konusunda tereddütler vardır. Standartların ve eğitim programlarının eksikliği de yaygın kullanımın önünde bir engel oluşturmaktadır. Yine de bulgular, baskı betonun gelenek ve yenilik arasında bir köprü olabileceğini göstermektedir. Katılımcıların çoğu, bu malzemeyi hem dayanıklı hem de kültürel açıdan anlamlı bulmakta ve kamu binalarında kullanılmasını önermektedir. Tez, zanaatkârların ve mimarların eğitilmesini, farkındalık kampanyalarının artırılmasını, malzeme erişiminin iyileştirilmesini ve kültüre duyarlı pilot projelerin uygulanmasını önermektedir. Doğru destek ve yatırımla baskı beton, ithal malzemelere karşı dayanıklı ve yerel bağlama uygun bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Burkina Faso is one of several sub-Saharan African nations facing an acute housing shortage. As urbanization increases and traditional knowledge fades, the search for sustainable, affordable, and culturally resonant building solutions becomes more urgent. This thesis focuses on stamped concrete, a modern technique that can imitate traditional aesthetics, and investigates its relevance within the Burkinabè architectural landscape. The study explores how the population perceives stamped concrete in terms of aesthetics, cultural identity, durability, and cost. It also examines the broader technical, social, and economic conditions that influence the material's adoption. A structured 33-question survey was administered to 200 respondents across five regions, including both rural and urban areas. Responses revealed strong support for traditional patterns and colors, such as geometric motifs and earthy tones, which many associate with cultural pride and heritage. Despite these positive perceptions, challenges persist. Stamped concrete is considered relatively expensive. Local expertise in its application remains limited. And some doubt its suitability for Burkina Faso's hot and dry climate. These concerns, coupled with the lack of standardized regulation and training, hinder widespread acceptance. Nonetheless, the findings suggest stamped concrete could serve as a bridge between innovation and tradition. Many respondents expressed willingness to recommend it for public buildings and saw it as a material that blends beauty, strength, and cultural relevance. The thesis concludes with targeted recommendations: training artisans and architects, increasing public awareness, improving access to materials, and piloting culturally sensitive projects. If supported by policy and investment, stamped concrete could offer a durable, context-appropriate alternative to imported materials. Ultimately, this research proposes that stamped concrete, when adapted to local needs and values, holds the potential to transform construction practices in Burkina Faso contributing to both architectural resilience and cultural continuity.