Böbrek nakli sonrası BKV enfeksiyonu; immunsupresif ve tedavi yönetimi
Management of BKV infection following kidney transplantation: immunosuppressive strategies and treatment outcomes
- Tez No: 953227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORÇAK ÇAĞLAR RUHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Böbrek Nakil Sonrası BKV Enfeksiyonu; İmmunsupresif ve Tedavi Yönetimi AMAÇ: Bu tez çalışmasının primer amacı, böbrek nakli sonrasında tarama ile erken dönemde saptanan BKV enfeksiyonunun tedavisi ve BKV nefropatiye ilerlemesini engellemede standart idame immünsüpresif tedavinin (standart doz kalsinörin inhibitörü, MMF ve steroid), MMF kesilerek, kalsinörin doz azaltımı ile sağlanan mTOR inhibitör temelli everolimus, düşük doz kalsinörin inhibitör ve steroid kombinasyonuna değiştirilmesinin etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmanın sekonder amacı, immünsüpresif modifikasyona yanıt vermeyen hastalarda BKV enfeksiyonu üzerine etkili olduğu gösterilmiş IVIG, sidofovir ve bunların çeşitli kombinasyonlarının etkinliğinin değerlendirilmesidir. YÖNTEM: 2015–2024 yılları arasında Acıbadem Atakent Hastanesi'nde böbrek nakli uygulanmış toplam 615 erişkin alıcının verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. İzlem sürecinde plazma veya idrarda PCR ile BKV pozitifliği saptanan 92 hasta tanımlanmış ve bu alt grup üzerinde tedavi yanıt analizleri yapılmıştır. BULGULAR: Toplam 615 böbrek nakli alıcısının %15'inde BKV pozitifliği saptanmıştır. BKV pozitif grupta yaş ortalaması, HLA uyumsuzluk sayısı ve ATG ile indüksiyon oranı anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,027; p=0,009; p=0,006). Bu hastalardan 81'ine uygulanan everolimus + düşük doz takrolimus tedavisi ile %70,4 oranında tam, %8,6 oranında parsiyel olmak üzere toplam %79,0 virolojik yanıt elde edilmiştir. Tedaviye yanıtsız kalan 17 hastanın 16'sına uygulanan ek antiviral tedaviler sonucunda toplam yanıt oranı %68,7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Management of BKV Infection Following Kidney Transplantation: Immunosuppressive Strategies and Treatment Outcomes OBJECTIVE: The primary objective of this thesis was to evaluate the efficacy of switching from standard maintenance immunosuppressive therapy (standard-dose calcineurin inhibitor, mycophenolate mofetil, and corticosteroid) to an mTOR inhibitor–based regimen (everolimus, low-dose calcineurin inhibitor, and corticosteroid) in the treatment of post-transplant BK virus (BKV) infection and in preventing progression to BKV nephropathy following kidney transplantation. The secondary objective was to assess the effectiveness of adjunctive antiviral therapies, including intravenous immunoglobulin (IVIG), cidofovir, and their combinations, in patients who were unresponsive to immunosuppressive modification. METHODS: This retrospective study analyzed data from 615 adult kidney transplant recipients who underwent transplantation at Acıbadem Atakent Hospital between 2015 and 2024. Among these, 92 patients were identified as BKV-positive via plasma or urine PCR during follow-up, and treatment response analyses were performed in this subgroup. RESULTS: BKV positivity was identified in 15% of 615 kidney transplant recipients. Compared to BKV-negative patients, the BKV-positive group had significantly higher mean age, HLA mismatch count, and frequency of induction therapy with anti-thymocyte globulin (ATG) (p=0.027; p=0.009; p=0.006, respectively). Among 81 patients treated with everolimus and low-dose tacrolimus, complete and partial virological responses were achieved in 70.4% and 8.6% of cases, respectively, yielding an overall response rate of 79.0%. Among the 17 patients with no initial response, 16 received additional antiviral therapy, resulting with an overall response rate of 68.7%.