İnfantil kolikli bebekler ve annelerine ait özellikler ile kolik nedenleri ve yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the characteristics of infants with colic and their mothers, causes of colic, and its management
- Tez No: 953230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEVİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, infantil kolikli bebekler ve annelerine ait özellikler ile kolik nedenleri ve yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel ve tanımlayıcı yöntemle yürütülen araştırmanın örneklemini, Mayıs–Aralık 2024 tarihleri arasında infantil kolik tanısı konmuş 400 anne oluşturmuştur. Veriler, Türkiye geçerlilik-güvenirlik çalışması Çetinkaya ve Başbakkal (2007) tarafından yapılan İnfant Kolik Ölçeği ve Anne-Bebek Bilgi Formu ile yüz yüze toplanmıştır. Kategorik veriler frekans ve yüzde, sayısal veriler ise ortalama ve standart sapma ile sunulmuş, gruplar arası farklar uygun istatistiksel testlerle değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre annelerin bebeklerini rahatlatmak için sık kullandıkları yöntemler masaj (%100), sallama (%98,5), beyaz gürültü (%95,8) ve kucakta gezdirme (%93) olmuştur. Masaj en sık ve etkili yöntem (%55,7) olarak öne çıkarken, en sık kullanılan ilaç türü simetikon (%83,7) olarak belirlenmiştir. Annelerin %82'si bazı besinlerden kaçındığını bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the characteristics of infants with colic and their mothers, the causes of colic, and its management. The research was conducted using a cross-sectional and descriptive design, and the sample consisted of 400 mothers whose infants were diagnosed with colic between May and December 2024. Data were collected face-to-face using the Infant Colic Scale, whose Turkish validity and reliability were established by Çetinkaya and Başbakkal (2007), and the Mother-Infant Information Form. Categorical data were presented as frequencies and percentages, while numerical data were presented as means and standard deviations. Differences between groups were analyzed using appropriate statistical tests. According to the results, the most frequently used methods by mothers to soothe their infants were massage (100%), rocking (98.5%), white noise (95.8%), and carrying the baby in arms (93%). Massage was found to be the most common and effective method (55.7%), while the most frequently used medication was simethicone (83.7%). Additionally, 82% of mothers reported avoiding certain foods.