XVI.-XVII. yüzyıllarda Etiyopya'da katoliklerin misyonerlik faaliyetleri
Catholic missionary work in Ethiopia in the XVI and XVII centuries
  1. Tez No: 953231
  2. Yazar: FARUK AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Aksum İmparatorluğu'nun yıkılışı ve Müslüman Sultanlıkların fetihleri sonrasında dış dünyaya kapalı bir ülke haline gelen Etiyopya, XV. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlı Devleti ve Portekiz gibi Akdeniz güçlerinin siyasi ve askerî baskısına maruz kalmıştır. Etiyopya'da bu iki devlet arasındaki vekalet savaşları devam ederken Katolikler de misyonerlik faaliyetlerini hızlandırmışlardır. Başta Cizvit Tarikatı rahipleri olmak üzere Katolik misyonerler Etiyopya'daki tahrif olduklarını düşündükleri Ortodoks inancın yerine Katolik inancı yaymaya girişmişlerdir. Bu süreçte farklı strateji ve metotlar izleyen Katolikler sonunda Etiyopya'da başarısız olmuşlardır. Bu çalışmada Etiyopya'daki Katolik misyonerlerin kullandığı teknikler ve stratejiler ile Etiyopyalıların bunlara karşı tepkileri araştırılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethiopia, which became a country closed to the outside world after the collapse of the Aksumite Empire and the conquests of the Muslim Sultanates, has been exposed to the political and military pressure of Mediterranean powers such as the Ottoman Empire and Portugal beginning from the end of the 15th century. Catholics accelerated their missionary activities in Ethiopiaas the proxy wars between these two states continued. The Jesuits, among these missionary sects, attempted to spread the Catholicism in place of the Orthodox faith in Ethiopia, which they thought was corrupted. Catholics, who followed different strategies and methods in this process, failed in Ethiopia eventually. The present thesis aims to investigate the techniques and strategies used by Catholic missionaries in Ethiopia and Ethiopians' reactions to them.