Serada temel ve sulu gübre olarak uygulanan farklı organik gübrelerin domateste, gelişme, verim ve meyve kalitesi üzerine etkileri
The Effect of different organic fertilizers which are applied as base and liquid dressings in a greenhouse on the growth, yield and fruit quality in tomato
- Tez No: 95325
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Simav'da, ısıtılan plastik serada geç ilkbahar ürünü olarak domates yetiştirilen ve 15 ton / da ahır gübresi verilmiş bir seraya temel gübre olarak ticari organik gübreler: Agro-Biosol 60 kg/da, Bio- Vegetal 70 kg /da, Coplex 90 kg/da ve Ormin-K 25 kg/da olarak uygulanmış ve temel gübre verilmemiş konlrola göre ürün ve kalitede bir artış olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kontrol en yüksek ( 4.47 kg / bitki veya 8.3 ton / da ) ürün vermiş, temel gübre olarak ticari organik gübre uygulamasının verim ve kaliteye olumlu bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY THE EFFECTS OF DIFFERENT ORGANIC FERTILIZERS WHICH ARE APPLIED AS BASE AND LIQUID DRESSINGS IN A GREEHOUSE ON THE GROWTH, YIELD AND FRUIT QUALITY IN TOMATO In a heated greenhouse in Simav, 15 ton / da manure was applied and then commercial organic fertilizers: Agro-Biosol 60 kg / da, Bio- Vegetal 70 kg / da, Coplex 90 kg /da and Ormin- K 25 kg /da were given and it was investigated whether there was an increase on the yield and quality according to the control which had no base dressing in the tomato grown as a late-spring crop. According to the results of the research, control gave the highest yield (4.47 kg / plant or 8.3 tonnes / da ) and it was seen that there was no positive effect of the commercial organic fertilizers which were used as base dressing on the yield and qualify.