Behçet sendromunda damar duvarı kalınlığının gerçek tanısal değeri
The actual diagnostic utility of vascular wall thickness in Behçet's syndrome
- Tez No: 953252
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN HATEMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Behçet sendromunda (BS) yapılan birçok çalışmada ultrasonografiyle ven duvar kalınlığının (VDK) ölçülmesi, BS'yi diğer hastalıklardan ayırt etmede potansiyel bir tanısal araç olarak önerilmiştir. VDK ölçümünün tanısal değerini değerlendirmenin en iyi yöntemi, BS şüphesiyle başvuran hastalarda VDK'nın ölçülmesi, BS tanısı konulan ve konulmayan hastaların ölçümleri baz alınarak duyarlılık ile özgüllüğün belirlenmesi olacaktır. Yöntem: Mayıs 2023 ile Aralık 2023 arasında BS taraması için kliniğimize başvuran bireyler çalışmaya dahil edildi. Alt ekstremite derin ven trombozu (DVT) olan 30 vasküler BS hastasıyla 36 sağlıklı birey çalışmaya alındı. İki radyolog, tanılara kör olarak AFV (Ana Femoral Ven), VSM (Vena Saphena Magna) ve VSP (Vena Saphena Parva) duvar kalınlığını bağımsız olarak ölçtü. Bulgular: BS şüphesiyle taramaya alınan 84 bireyin 45'inde BS, 39'unda ise Behçet dışı hastalıklar (non-BS) saptandı. Ortanca AFV kalınlığı, vasküler BS hastalarında [sağda 0,76 mm (0,63-0,87) ve solda 0,71 mm (0,62-0,86)] en yüksek gözlenmiş olup bunu sırasıyla tarama sırasında tanı koyulan BS hastaları [sağda 0,59 mm (0,53-0,69) ve solda 0,60 mm (0,50-0,68)], non-BS hastaları [sağda 0,58 mm (0,50-0,66) ve solda 0,57 mm (0,49-0,67)] ve sağlıklı bireyler [sağda 0,49 mm (0,47-0,53) ve solda 0,48 mm (0,43-0,50)] izlemekteydi. Tarama için başvuran BS hastalarıyla non-BS hastaları arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç: Ven duvarı hem BS hem de non-BS hastalarında sağlıklı bireylere kıyasla daha kalındı. Ancak VDK ölçümü, kliniğimize BS şüphesiyle yönlendirilen hastalarda BS ile diğer hastalıklar arasında ayırt ettirici bir farklılık göstermiyordu. Vasküler BS hastalarında VDK'nın anlamlı olarak daha yüksek olması, bunun damar duvarındaki inflamasyona mı yoksa damar yeniden şekillenmesine mi bağlı olduğu sorusunu gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In many studies conducted on Behçet's syndrome (BS), measurement of venous wall thickness (VWT) by ultrasonography has been proposed as a potential diagnostic tool to distinguish BS from other diseases. The best method to evaluate the diagnostic value of VWT measurement would be to measure VWT in patients presenting with suspected BS and to determine sensitivity and specificity based on the measurements of those diagnosed with and without BS. Methods: All individuals who presented to our clinic for BS screening between May 2023 and December 2023 were included in the study. In addition, 30 vascular BS patients with lower extremity deep vein thrombosis (DVT) and 36 healthy individuals were enrolled. Two radiologists, blinded to the diagnoses, independently measured the wall thickness of the CFV (common femoral vein), GSV (great saphenous vein), and SSV (small saphenous vein). Results: Among the 84 individuals screened for suspected BS, 45 were diagnosed with BS, and 39 were diagnosed with non-BS diseases. The median CFV thickness was highest in vascular BS patients [right: 0.76 mm (0.63–0.87), left: 0.71 mm (0.62–0.86)], followed by BS patients diagnosed during screening [right: 0.59 mm (0.53–0.69), left: 0.60 mm (0.50–0.68)], non-BS patients [right: 0.58 mm (0.50–0.66), left: 0.57 mm (0.49–0.67)], and healthy individuals [right: 0.49 mm (0.47–0.53), left: 0.48 mm (0.43–0.50)]. There was no significant difference between BS and non-BS patients who presented for screening. Conclusion: The venous wall was thicker in both BS and non-BS patients compared to healthy individuals. However, VWT measurement did not show a discriminative difference between BS and other diseases in patients referred to our clinic with suspected BS. The significantly increased VWT in vascular BS patients raises the question of whether this is due to inflammation of the vascular wall or vascular remodeling.