Sürdürülebilir havacılık sektörü için atık lastiklerden yenilenebilir ve sürdürülebilir havacılık yakıtı üretiminin değerlendirilmesi
Evaluation of renewable and sustainable aviation fuel production from scrap tyres for sustainable aviation sector
  1. Tez No: 953253
  2. Yazar: ALİ GÜNERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ALTUNTAŞ, PROF. DR. HAKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, döngüsel ekonomi kapsamında Eskişehir ilinde (1817 ton/yıl kapasiteli) veya Türkiye genelinde (202.200 ton/yıl kapasiteli) kurulacak bir tesis ile atık lastiklerden sürdürülebilir uçak yakıtı (SHY) üretimi için bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen model ile atık lastikler vakum piroliz yöntemi kullanılarak yağ, kömür ve gaz ürünlerine dönüştürülmektedir. Piroliz yağı daha sonra katalitik parçalama, alkilasyon ve hidro-işlemlere (hidrodenitrojenasyon, hidrodesülfürizasyon ve hidrodearomatizasyon) tabi tutulurken, piroliz kömürü elektrokimyasal oksidasyon ile hidrojen (H2) üretmek için kullanılmaktadır. 1000 g piroliz yağını rafine etmek için 40,99 g ila 52,72 g hidrojen tüketilmektedir. Önerilen model ile 1817 ton ve 202.200 ton atık lastikten sırasıyla yaklaşık 843,41-853,13 ton/yıl ve 93853-94938 ton/yıl SHY üretilebileceği hesaplanmıştır. Farklı senaryolara göre düşük (1817 ton/yıl) ve yüksek kapasiteli (202.200 ton/yıl) tesisler ile üretilen yakıtın en düşük satış fiyatı sırasıyla 0,7990-1,2634 $/L ve 0,5627-1,0125 $/L aralığındadır. Piroliz yağının rafine edilmesinde kullanılan H2, piroliz kömürünün elektrokimyasal oksidasyonu ile üretilmiştir. Bilindiği kadarıyla, piroliz kömürünün elektrokimyasal oksidasyonu yoluyla H2 üretimi rapor edilmemiştir. Bu tez çalışması, önerdiği yenilikçi H2 üretim modelinin yanı sıra atık lastiklerin döngüsel ekonomi kapsamında jet yakıtı gibi katma değerli ürünlere dönüştürülebileceği ispatlamıştır. Dolayısıyla, bu tez çalışmasından elde edilen sonuçların literatüre yeni bir yön verebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a model has been developed for the production of sustainable aviation fuel (SAF) from waste tyres with a plant to be established in Eskişehir province (1817 tons/year capacity) or in Türkiye (202,200 tons/year capacity) within the framework of circular economy. The developed model will convert used tyres into oil, char and gas products using the vacuum pyrolysis process. The pyrolysis oil is then subjected to catalytic cracking, alkylation and hydrotreating (hydrodenitrogenation, hydrodesulfurisation and hydrodearomatisation), while the pyrolysis char is used to produce hydrogen (H2) by electrochemical oxidation. 40.99 g to 52.72 g of H2 are consumed to refine 1000 g of pyrolysis oil. With the proposed model, it is calculated that approximately 843.41-853.13 tons/year and 93853-94938 tons/year of SAF can be produced from 1817 tons and 202,200 tons of waste tyres, respectively. According to different scenarios, the lowest selling price of the fuel produced by low-capacity (1817 tones/year) and high-capacity (202,200 tones/year) plants is in the range of 0.7990-1.2634 $/L and 0.5627-1.0125 $/L, respectively. H2 used in pyrolysis oil refining is produced by electrochemical oxidation of pyrolysis char. To the best of our knowledge, H2 production by electrochemical oxidation of pyrolysis char has not been reported. In addition to the innovative H2 production model proposed, this work has demonstrated that waste tyre can be converted into value-added products such as jet fuel within the framework of the circular economy. Therefore, it is anticipated that the results of this thesis can provide a new avenue in the literature.