Otoimmün hepatitte osteoporoz sıklığı
Prevalence of osteoporosis in autoimmune hepatitis
  1. Tez No: 953251
  2. Yazar: ESRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, otoimmün hepatit (OİH) ve varyant sendromu olan hastalarda osteoporoz sıklığının belirlenmesi ve osteoporoz gelişimini etkileyen klinik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Cerrahpaşa gastroenteroloji kliniğinden takipli, tüm otoimmün hepatit ve örtüşen sendrom tanılı olan hastalar (n:80 hasta) tespit edildi. Hasta dosyaları geriye dönük olarak tarandı. 13 hasta veri yetersizliği nedeniyle çalışma dışı bırakıldıktan sonra 67 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, biyokimyasal parametreleri, kemik mineral dansitometrisi (BMD) sonuçları, kullanılan ilaçlar ve osteoporoz ile ilişkili klinik faktörleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 67 hastanın %18,2'sinde osteoporoz, %54,5'inde osteopeni saptandı. Osteoporoz gelişimi açısından yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), otoantikor pozitifliği ve biyokimyasal parametreler değerlendirildi. Menopoz sonrası dönemde osteoporoz sıklığının belirgin şekilde arttığı, fibrozis derecesi yükseldikçe kemik kaybının arttığı ve uzun süre remisyonda kalan hastalarda osteoporoz oranlarının daha düşük seyrettiği gözlemlendi. Steroid kullanan hastalarda, steroid kullanım süresi, aktif steroid alımı ve steroid gerektirecek atak sayıları karşılaştırıldığında, osteoporoz ve osteopeni oranlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Otoimmün hepatit hastalarında osteoporoz gelişiminin multifaktöriyel bir süreç olduğu, yalnızca steroid kullanımına bağlı değerlendirilemeyeceği görülmüştür. Hastalığın inflamatuar yükü, fibrozis derecesi, menopoz, osteoporoz gelişiminde etkili olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle, OİH hastalarının osteoporoz açısından düzenli olarak taranması ve bireyselleştirilmiş takip ve tedavi planlarının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the prevalence of osteoporosis in patients with autoimmune hepatitis (AIH) and variant syndromes and to evaluate the clinical factors associated with osteoporosis development. Materials and Methods: A total of 80 patients with a confirmed diagnosis of AIH and overlap syndromes who were followed in the Cerrahpaşa Gastroenterology Clinic were retrospectively analyzed. Thirteen patients were excluded due to insufficient data, and the study included 67 patients. Demographic data, biochemical parameters, bone mineral density (BMD) results, medications used, and clinical factors associated with osteoporosis were assessed. Results: Among 67 patients, 18.2% had osteoporosis, and 54.5% had osteopenia. The relationship between osteoporosis and age, gender, body mass index (BMI), autoantibody positivity, and biochemical parameters was evaluated. Postmenopausal patients showed a significantly higher prevalence of osteoporosis. Additionally, higher fibrosis stages were associated with increased bone loss, while longer remission duration was linked to lower osteoporosis rates. Although osteoporosis and osteopenia were more frequent in patients receiving corticosteroids, there was no statistically significant association between steroid use, steroid duration, number of relapses requiring steroids, and osteoporosis development (p>0.05). Conclusion: Osteoporosis in AIH patients is a multifactorial condition that cannot be attributed solely to steroid use. Inflammatory burden, fibrosis stage, menopause, low BMI, and cholestatic components may contribute to osteoporosis development. Therefore, regular screening for osteoporosis and an individualized follow-up and treatment plan are recommended for AIH patients.