Uluslararası hukukta anti-personel mayınlar: Azerbaycan örneği
Anti-personnel landmines in international law: The case of Azerbaijan
- Tez No: 953289
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, anti-personel mayınlarının uluslararası hukuk bağlamında ele alınışını ve Azerbaycan özelindeki etkilerini incelemektedir. Öncelikle, anti-personel mayınlarının tarihçesi ve kullanımının yarattığı insani sorunlar değerlendirilmiş; ardından bu silahların yasaklanmasına yönelik hukuki düzenlemeler, özellikle 1997 tarihli Ottava Sözleşmesi çerçevesinde analiz edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki mayın sorunu ele alınmış, 2020 yılında sona eren çatışmalardan sonra yaşanan insani kriz, sivil ölümleri ve bölgenin yeniden inşası sürecindeki hukuki ve pratik engeller tartışılmıştır. Çalışma, Azerbaycan'ın mayın temizleme faaliyetlerindeki uluslararası iş birliği ve hukuki sorumluluklarını da kapsamlı biçimde değerlendirmektedir. Sonuç olarak, anti-personel mayınların uluslararası hukukta yasaklanmış olmasına rağmen uygulamada ciddi boşluklar bulunduğu ve Azerbaycan örneğinin bu sorunun güncelliğini açıkça ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legal framework surrounding anti-personnel mines within international law, with a particular focus on their impact in Azerbaijan. It first explores the historical use of anti-personnel mines and the severe humanitarian consequences they have caused. Legal instruments banning these weapons, especially the 1997 Ottawa Convention, are analyzed in detail. The second part of the study investigates the mine problem in Azerbaijan's Nagorno-Karabakh region, emphasizing the humanitarian crisis, civilian casualties, and the legal and logistical challenges of reconstruction following the 2020 conflict. The thesis further explores Azerbaijan's responsibilities and international cooperation efforts in mine clearance operations. Ultimately, the study concludes that despite the formal prohibition of anti-personnel mines under international law, there are significant gaps in enforcement, and the case of Azerbaijan clearly illustrates the ongoing relevance and urgency of addressing this issue.