Mandacılık ile ulusal egemenlik karşıtlığında Türk yönetim geleneği üzerine bir inceleme
An analysis of the Turkish administrative tradition in the context of the contradiction between the mandate system and national sovereignty
- Tez No: 953290
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN UMUT ÇİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Mandacılık karşısında Türk Millî Mücadelesi karakteri bağımsızlık olan köklü bir devlet geleneğini somutlaştırır. Bununla birlikte bu köklü devlet geleneğinin yazının sömürgeci gündemle ilişkisi nedeniyle ötekini yaratmak ve sömürülecek olanı önce kültürel olarak yenmek amaçlarıyla izlerinin silindiği saptanır. Bu yolda ilk adım tahıla dayalı yerleşiklik üzerinden bir uygarlık ile devlet kavramı tasarlamaktır. Devlet bu yolla tasarlandığında daha en baştan yerleşik olmayan bütün milletler devletsiz olarak tanımlanmış olurlar. Bu bağlamda devletsizlik kendini yönetmekten aciz uygar olmayan anlamı kazanarak sömürgeciliğin kutsal uygarlaştırma misyonu ile işgallerinin dayanağı olur. Milletler Cemiyeti Mandacılığı bu devletsiz, uygarlık dışı toplumların sömürgeci devletlerce geliştirilmesi kutsal misyonu olarak sömürgeciliğin uluslararasılaştırılması ve kurumsallaştırılmasıdır. Bu çalışma Millî Mücadele ile Mandacılık karşıtlığında Mandacılığın uygarlaştırma misyonunun dayanağı olan yerleşik, uygar, devletli tezinin geçersizliği üzerinden Türklerin bağımsızlık tutkusu odağında Türk Yönetim Geleneğini belirlemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Turkish National Resistance against the mandate system embodies a deep rooted state tradition characterized by independence. However, it has been observed that due to the correlation of the literature with colonialism the traces of this deep-rooted state tradition have been erased in order to create the alien to be colonized and to culturally defeat the target society in advance. The first step of this strategy is to design a concept of civilization and state solely based on grain producing sedentarism. Once the state is conceptualized accordingly all nations that are not sedentary are defined as stateless. In this context stateless gains the meaning of being insufficient to self govern and therefore being uncivilized and forms the bases of being subject to the sacred civilizing mission and invasions. The League of Nations Mandate System is the internalization and istitutionalization of colonialism as the sacred mission of developing these stateless and uncivilized societies by colonial powers. This study aims to identify the Turkish Administration Tradition with a focus on Turkish passion for independence over the Turkish National Resistance mandate system confrontation and invalidity of the sedentary, civilized, state thesis that forms the basis of the mandate systems civilizing mission.