Kıbrıs'ın sivil mimari mirasında taş cephe bozulmalarının tespiti: Lefkoşa Zahra Sokak örneği
Detection of stone facade deterioration in the civil architectural heritage of Cyprus: The case of Zahra Street, Nicosia
  1. Tez No: 953288
  2. Yazar: AYBİKE SILA AYKAÇ SELAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Günümüzde kültür varlıklarının önemli bir bölümünü oluşturan sivil mimari yapılara yönelik korunma ve onarım çalışmaları, bu yapıların fiziksel varlıklarını sürdürebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmalarda, yapıların özgün malzemeleri ve mimari karakteristiklerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır. Söz konusu çalışmaların amacına ulaşabilmesi için ilk adım, kapsamlı bir belgeleme süreci olup; bunu yapı malzemelerinde meydana gelen bozulmaların doğru şekilde tespit edilmesi izlemelidir. Bu tez çalışmasında, Lefkoşa'nın tarihi açıdan önemli bölgelerinden biri olan Suriçi Arabahmet Mahallesi'nde yer alan Zahra Sokak'taki taş sivil mimari örneklerinde görülen taş bozulmaları incelenmiş ve bu bozulmaların belgelenmesi ile analizine odaklanmıştır. Koruma ve onarım uygulamalarına temel oluşturması amacıyla örneklem olarak seçilen 8A,8 ve 9 numaralı yapıların taş cephelerinde gerçekleştirilen çalışmalarda, öncelikle sokakta bulunan tüm yapıların taş cephelerindeki bozulmalar genel olarak belgelenmiş; ardından detaylı saha çalışmaları yürütülmüştür. Görsel incelemeler gibi yerinde uygulanan tekniklerin yanı sıra ince kesit incelemesi ve X-Işını Difraksiyon (XRD) analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler; fotoğrafik belgeleme, lazer tarama ve AutoCAD destekli çizimler ile birleştirilerek bozulmalar detaylı biçimde haritalandırılmıştır. Bu süreç sonucunda taş cephelerde gözlemlenen bozulmaların türleri, yoğunlukları ve oluşum nedenleri değerlendirilmiş, hem mikroskobik hem makroskobik düzeyde bozulmalara dair çok katmanlı bir analiz sunulmuştur. Bu tez ile hem incelenen yapılar hem de benzer taş sivil mimari örnekleri için bozulma tespiti ve müdahale önerilerine yönelik katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, conservation and restoration efforts directed toward civil architectural structures which constitute a significant portion of cultural heritage are of great importance in terms of ensuring the continued physical existence of these buildings. These efforts aim to preserve the original materials and architectural characteristics of the structures and to transmit them to future generations. In order for such efforts to achieve their intended goals, the first and foremost step is a comprehensive documentation process, followed by the accurate identification of the deterioration occurring in the building materials. In this thesis study, stone deteriorations observed in examples of civil architecture located on Zahra Street, in the Arabahmet Neighborhood within the historic Walled City of Nicosia, have been examined, with a focus on their documentation and analysis. In order to form a basis for conservation and restoration practices, the stone facades of the buildings numbered 8A, 8, and 9 were selected as case studies. Within the scope of the study, the stone facade deteriorations of all the buildings on the street were generally documented, and then detailed fieldwork was carried out on the selected structures. In addition to on-site techniques such as visual inspections, thin section analysis and X-ray Diffraction (XRD) analyses were conducted. The data obtained were combined with photographic documentation, laser scanning, and AutoCAD-supported drawings, allowing the deteriorations to be mapped in detail. As a result of this process, the types, frequencies, intensities, and causes of the deteriorations observed on the stone façades were evaluated, and a multi-layered analysis was presented at both microscopic and macroscopic levels. This thesis aims to provide a contribution both to the examined structures and to similar examples of stone civil architecture in terms of deterioration assessment and intervention proposals.