Onkolojik cerrahi hastalarında yeni bir preoperatif havayolu ultrasonografi protokolü ile direkt laringoskopinin karşılaştırmalı analizi
A comperative analysis of direct laryngoscopy and a novel preoperative airway ultrasonography protocol in oncologic surgical patients
  1. Tez No: 953305
  2. Yazar: SENCER UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. TUĞBA AŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Preoperatif zor laringoskopi ve zor ventilasyon değerlendirmesinde ultrasonografik bulgulardan oluşan DARES [Zor havayolunun ultrasonografik analizi (Difficult Airway Evaluation with Sonography)] protokolündeki DSE (Cilt-epiglot mesafesi), TT (Dil kalınlığı), HMD (Hiyomental mesafe), HMDR (Hiyomental mesafe oranı) 1, HMDR 2 bulguları incelenerek zor laringoskopi ve zor ventilasyon konusunda tanısal etkinliğinin değerlendirmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, SBÜ Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu' nun 26.06.2024 tarihli 2024-05/277 karar numaralı onayı alınarak gerçekleştirilen prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya 01.07.2024-15.05.2025 tarihleri arasında SBÜ Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde elektif onkolojik cerrahi geçirecek hastalar dahil edildi. Preoperatif mallampati değerlendirilmesi yapıldı. Hastaların preoperatif havayolu ultrasonografik ölçümleri yapıldı ve intraoperatif ventilasyon ve laringoskopi bulguları kaydedildi. Maske ventilasyon bulguları Han skalası ile, laringoskopi bulguları ise Cormack-Lehane (CL) sınıflaması ile değerlendirildi. Postoperatif ekstübasyon sonrası erken komplikasyonlar ise laringospazm ve bronkospazm olarak kayıt altına alındı. Bulgular: Hastalar Han skalası >2 ise zor ventilasyon, CL sınıflaması 2b ve üzeri ise zor laringoskopi olarak değerlendirilip gruplara ayrıldı. DARES protokolündeki ultrasonografik bulgular tek tek ele alınmış ve zor ventilasyon ve zor laringoskopi açısından anlamlı olup olmadığı incelendi. Bu bulguların analizi sonrası DSE ölçümü (p0.05). İncelenen mallampati skoru ile kolay veya zor laringoskopi ilişkisi, istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05). Mallampati skoru ve Han skalasındaki ölçümler ile ekstübasyon sonrası görülen komplikasyonları geçirme durumu arasında da istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Preoperatif ultrasonografik havayolu değerlendirmesi, literatürdeki çalışmaların sayısı arttıkça önem kazanan bir değerlendirmedir. Bu çalışmada onkolojik cerrahi hastalarında laringoskopi için planlanan protokolün bulgularını ve bu bulguların ventilasyon değerlendirmesinde etkisini inceledik. Henüz havayolu yönetimi açısından net bilgiler vermiyor olsa da komplikasyonların büyüklüğü düşünüldüğünde, çalışmamızda bulduğumuz bazı sonuçların istatistiksel olarak anlamlı çıkması ileriye yönelik umut vericidir. Bu konuda daha net, daha genel geçer test ve protokollere ihtiyaç olsa da hastaların rutin veya seçilmiş hastalar özelinde havayolu değerlendirmesine ultrasonografiyi eklemenin, havayolu hazırlık sürecine ve yönetimine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the diagnostic performance of specific ultrasound parameters within the DARES protocol (Difficult Airway Evaluation with Sonography), DSE (Distance from Skin to Epiglottis), TT (Tongue Thickness), HMD (Hyomental Distance), HMDR1 and HMDR2 (Hyomental Distance Ratio) in predicting difficult laryngoscopy and difficult mask ventilation in the preoperative setting. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted following the approval of the Clinical Research Ethics Committee of the University of Health Sciences, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital (Decision No: 2024-05/277, dated 26.06.2024). Adult patients scheduled for elective oncologic surgery between 01.07.2024 and 15.05.2025 at the same institution were enrolled. Preoperative Mallampati classification was recorded. Airway ultrasound measurements were performed before surgery, and intraoperative ventilation and laryngoscopy findings were documented. Mask ventilation was assessed using the Han Scale, and laryngoscopy was graded using the Cormack-Lehane classification. Postoperative extubation-related early complications were defined as laryngospasm, bronchospasm, or both. Results: Patients with Han scale scores >2 were classified as having difficult mask ventilation, while those with Cormack-Lehane grades ≥2b were categorized as having difficult laryngoscopy. Each ultrasound parameter in the DARES protocol was evaluated individually for its predictive value. Among them, DSE (p0.05). The Mallampati score was not statistically associated with either difficult laryngoscopy or mask ventilation (p>0.05), nor with extubation-related complications (p>0.05). Conclusion: Preoperative airway ultrasound evaluation is gaining importance as the number of supporting studies in literature increases. In this study, we assessed the DARES protocol originally developed for laryngoscopy prediction and further investigated its utility in predicting difficult mask ventilation in oncologic surgery patients. Although current findings are not yet sufficient to form definitive guidance for airway management, the presence of statistically significant associations for certain parameters is promising. While more standardized and broadly applicable tests and protocols are needed, integrating ultrasonography into routine or selective airway evaluation may contribute positively to airway preparation and management strategies.