Bazı biyopestisitlerin domates tohum ve fide uygulamalarında kök-ur nematodu Meloidogyne incognita (kofoid & white)'nın üremesi ve bitki parametrelerine etkisi
The effect of some biopesticides on the reproduction of the root-knot nematode Meloidogyne incognita (kofoid & white) and plant parameters in tomato seed and seedling applications applications
  1. Tez No: 953304
  2. Yazar: FATMA NUR ÖZEVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.), tarımsal üretimde önemli verim kayıplarına neden olan en zararlı bitki paraziti nematodlar arasında yer almaktadır. Çevre dostu biyopestisitler, diğer konveksiyonel pestisitlere ek olarak sürdürülebilir nematod yönetim stratejilerinin temel bileşenlerindendir. Bu çalışma, iki ticari Bacillus bazlı biyopestisit olan Bacillus amyloliquefaciens MBI 600 (Biyopestisit-I) ve Bacillus subtilis QST 713 (Biyopestisit-II)'ün, domates (Solanum lycopersicum) bitkilerinde Meloidogyne incognita (Kofoid & White, 1919) Chitwood, 1949 (Tylenchida: Meloidogynidae)'ya karşı etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. 2024 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirilen denemede, tohum ve fide aşamalarında kök-ur indeksi, ikinci dönem juvenil (L2) sayısı ve yumurta paketi sayısı gibi parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular, 1000 ml/da dozunda uygulanan Biyopestisit-II'nin hem kök-ur oluşumunu hem de L2 popülasyonunu sırasıyla %67,9 ve %85 oranında azaltarak en etkili uygulama olduğunu ortaya koymuştur. Kimyasal Abamectin 20 g/L uygulamaları da benzer şekilde anlamlı baskılamalar sağlamış, ancak Biyopestisit-I yalnızca düşük ve orta dozlarda etkinliğini korumuş; yüksek dozlarda etkisinin azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, Biyopestisit-II'nin fide boyu ve kök yaş ağırlığı üzerinde de olumlu etkiler sağladığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Bacillus bazlı biyopestisitlerin M. incognita ile mücadelede etkili ve çevre dostu bir alternatif sunduğunu, biyolojik mücadele stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) are among the most significant plant-parasitic nematodes, causing considerable yield losses in agricultural production. Environmentally friendly biopesticides are a key component of sustainable nematode management strategies, in addition to other conventional pesticides. This study investigated the efficacy of two commercial Bacillus based biopesticides Bacillus amyloliquefaciens MBI 600 (Biopesticide-I) and Bacillus subtilis QST 713 (Biopesticide-II) against Meloidogyne incognita (Kofoid & White, 1919) Chitwood, 1949 (Tylenchida: Meloidogynidae) on tomato (Solanum lycopersicum) plants. In the trial conducted in 2024 at Abant İzzet Baysal University, parameters such as root-knot indeks, the number of second-stage juveniles (L2), and egg mass counts were evaluated at both the seed and seedling stages. The results indicated that Biopesticide-II, applied at a dose of 1000 ml/da, significantly reduced both root-knot and L2 populations by 67.9% and 85%, respectively, making it the most effective treatment. Chemical Abamectin 20 g/L applications also provided significant suppression, while Biopesticide-I provided moderate effectiveness at low doses but performed poorly at higher concentrations. Additionally, Biopesticide-II positively influenced seedling height and fresh root weight. These findings suggest that Bacillus based biopesticides offer a promising and environmentally sustainable alternative for managing M. incognita infestations in tomato cultivation, contributing to the development of effective biological control strategies in nematology.