Trakya Bölgesi arazi örtüsü kullanım değişimlerinin izlenmesi
Monitoring land cover and land use changes in the Thrace Region
  1. Tez No: 953331
  2. Yazar: OSMAN BERKAY GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Trakya Bölgesi, Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki uzantısında yer almakta olup, verimli tarım arazileri, doğal kaynakları ve gelişen sanayi yapısıyla dikkat çekmektedir. Son yıllarda nüfus artışı, iç göç hareketliliği ve ekonomik faaliyetlerdeki çeşitlenme, bölgede arazi kullanımında dikkate değer değişimlere yol açmıştır. Bu çalışma, 2000, 2010, 2018 ve 2024 yıllarına ait Landsat ve Sentinel-2 uydu görüntüleri kullanılarak arazi örtüsü değişimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Uydu verileri, QGIS yazılımı aracılığıyla işlenmiş; sınıflandırma işlemleri için Random Forest algoritması tercih edilmiştir. Görüntüler Haziran ayına ait ve %5'in altında bulutluluk oranına sahip olacak şekilde seçilmiştir. Bu sayede mevsimsel karşılaştırılabilirlik sağlanmış ve sınıflandırma kalitesi artırılmıştır. Arazi örtüsü; tarım, su, orman ve yerleşim alanları olmak üzere dört ana sınıfa ayrılmıştır. Tarım alanları, görüntü özelliklerine göre iki alt grupta sınıflandırılmış, ancak analiz aşamasında bütünsel olarak değerlendirilmiştir. Sınıflandırma sonuçları, yıllar içinde yerleşim alanlarının artış eğiliminde olduğunu; bu artışın genellikle tarım alanları üzerinde yoğunlaştığını göstermektedir. Su yüzeylerinde belirgin bir değişiklik gözlenmemiş, orman alanları ise büyük oranda korunmuştur. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde iç göç, yapılaşma baskısı ve nüfus artışı gibi faktörlerin etkisiyle arazi kullanımı farklı biçimlerde evrilmiştir. Çalışma sürecinde elde edilen sınıflandırma haritaları ve analizler, Trakya Bölgesi'ndeki arazi kullanım eğilimlerinin görsel ve sayısal olarak ortaya konmasına olanak sağlamıştır. Bu doğrultuda, söz konusu analizlerin sürdürülebilir planlama ve bölgesel yönetim kararlarına zemin oluşturabilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Thrace Region, located in the European part of Türkiye, is characterized by fertile agricultural lands, natural resources, and an evolving industrial structure. In recent years, increasing population, internal migration, and diversified economic activities have led to notable changes in land use across the region. This study aims to analyze land cover changes in the Thrace Region using satellite images from the years 2000, 2010, 2018, and 2024. Landsat and Sentinel-2 satellite data were processed using QGIS software, and the Random Forest algorithm was applied for supervised classification. The satellite images were selected from June months with a cloud cover of less than 5%, ensuring seasonal comparability and improved classification quality. Land cover was categorized into four main classes: agricultural areas, water bodies, forests, and settlements. Agricultural lands were classified into two subgroups based on visual characteristics; however, they were interpreted as a unified category in the general analysis. The classification results revealed an increasing trend in settlement areas throughout the years, often at the expense of agricultural lands. No significant change was observed in water bodies, while forest areas remained relatively stable. In the provinces of Edirne, Kırklareli, and Tekirdağ, factors such as internal migration, construction pressure, and population growth have contributed to transformations in land use patterns. The classification maps and spatiotemporal analyses generated in this study provide a clear overview of the dynamics of land use in the Thrace Region. These findings offer valuable insights into regional land cover trends and are expected to support future decision-making in spatial planning and land management processes.