Sağmal ve kasaplık sığırlar için hazırlanan toplam karma rasyonlarda ticari metan inhibitörü ve sarımsak yağı kullanımının in vitro metan üretimi ve sindirilebilirlikler üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of a commercial methane inhibitor and garlic oil on in vitro methane production and digestibility of total mixed rations formulated for lactating and beef cattle
  1. Tez No: 953388
  2. Yazar: NİDA NUR DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, kasaplık sığırlar, düveler ve sağmal (iki rasyon) sığırlar için hazırlanan dört farklı toplam karma rasyona (TKR) ticari bir metan inhibitörü (AGOLİN) ve sarımsak yağı ilavesinin in vitro gaz üretimi, metan üretimi, sindirilebilirlikler ve enerji içerikleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Yemlerin toplam gaz ve metan üretimlerinin belirlenmesinde in vitro gaz üretim tekniği (Hohenheim gaz testi), sindirilebilirliklerin belirlenmesinde ise in vitro DaisyII inkübatör kullanılmıştır. Çalışmada, AGOLİN ve sarımsak yağları rumen sıvısına 1 g/L olacak şekilde ilave edilmiştir. Elde edilen veriler tesadüf parselleri faktöriyel deneme tertibine göre 4 toplam karma rasyon (Besi, Düve, Sağmal-S ve Sağmal-H) 3 muamele (kontrol, AGOLİN ve sarımsak yağı) dikkate alınarak (4x3) istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Çalışmada elde edilen bulgulara göre Sağmal-H grupları için bütün muameleler arasında 24 saatlik gaz üretimleri bakımından önemli farklılıklar görüldüğü; kontrol ve AGOLİN ilavesi yapılan rasyonlara göre sarımsak yağı ilavesinin daha fazla gaz üretimine sahip olduğu ve AGOLİN ilavesinde en düşük gaz üretiminin gerçekleştiği belirlenmiştir. Bu durum Sağmal-S TKR ve Besi TKR için değerlendirildiğinde muameleler arasında farklılık görülmemiştir. Düve TKR için 24 saatlik gaz üretimi bakımından sarımsak yağı kontrol grubuna göre daha fazla gaz üretim değeri göstermiştir. Sağmal-H TKR için ME, NEL ve OMS değerleri bakımından bütün muameleler arasında önemli farklılıklar görülmüş, en yüksek değerler sarımsak yağı ilavesinde, en düşük değerler ise AGOLİN ilavesinde olmuştur. Sağmal-H rasyonunda kullanılan 1 g/L AGOLİN dozu metan üretiminin azaltılması için yeterli bulunurken, Sağmal-S rasyonunda kullanılan AGOLİN dozunun etkili olmadığı görülmüştür. Sarımsak yağı dozunun da metan üretimi üzerine çalışmada kullanılan TKR gruplarında etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, sarımsak yağı ve AGOLİN'in ruminantlarda metan üretiminin azaltılması ve sindirilebilirliklerinin artırılabilmesi amacıyla kullanılabilmesi (çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi) için farklı doz uygulamaları ve farklı verim yönüne sahip hayvan gruplarına ait rasyonlarla çalışmalar planlanması, ilave katkı maddeleri kullanımı veya mikroenkapsülasyon, suya ilave gibi farklı uygulamaların in vitro ve in vivo şartlarda yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of a commercial methane inhibitor (AGOLIN) and garlic oil supplementation on in vitro gas production, methane production, digestibility, and energy contents of four different total mixed rations (TMRs) formulated for beef cattle, heifers, and lactating cows (two rations). The in vitro gas production technique (Hohenheim gas test) was used to determine total gas and methane production, while in vitro digestibility was assessed using a DaisyII incubator. In the experiment, AGOLIN and garlic oil were added to rumen fluid at a concentration of 1 g/L. Data were analyzed in a completely randomized factorial design considering four TMRs (Beef, Heifer, Lactating-S, and Lactating-H) and three treatments (control, AGOLIN, and garlic oil) in a 4x3 arrangement. According to the results, significant differences were observed among treatments in the Lactating-H TMR groups for 24-hour gas production, with garlic oil supplementation yielding the highest gas production, whereas AGOLIN supplementation resulted in the lowest gas production compared to the control and garlic oil treatments. No significant differences were found among treatments in Lactating-S and Beef TMRs. In the Heifer TMR, garlic oil showed higher 24-hour gas production values compared to the control. For Lactating-H TMR, significant differences were observed among treatments in ME, NEL, and OMD values, with the highest values in garlic oil supplementation and the lowest in AGOLIN supplementation. The dose of AGOLIN (1 g/L) used in the Lactating-H ration was found to be sufficient for reducing methane production, whereas it was ineffective in the Lactating-S ration. Garlic oil supplementation showed no effect on methane production in any of the TMR groups tested. In conclusion, further studies are recommended to evaluate different doses of garlic oil and AGOLIN, the use of rations designed for animal groups with different production objectives, as well as the inclusion of additional additives or alternative application methods such as microencapsulation or water supplementation, under both in vitro and in vivo conditions to improve environmental and economic sustainability through reduced methane emissions and enhanced digestibility in ruminants.