Konya ili meram ilçesi şükran mahallesi kentsel dönüşüm projesinin sosyo-ekonomik ve mekansal etkileri
The socio-economic and spatial impacts of the urban transformation project in şükran neighborhood, meram district, Konya province
  1. Tez No: 953389
  2. Yazar: AHMET CEMİL İLKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Türkiye gündeminde sıkça yer alan kentsel dönüşümü artı ve eksileriyle birlikte detaylı olarak incelemektedir. Çalışma tamamında kentsel dönüşümün tanımlanmasından başlayarak planlama aşaması, projelendirme aşamaları, uygulama ve imalat aşamaları incelenecek olup, sonrasında mekânsal ve çevresel etkileri gözlemlenecektir. Proje uygulanması esnasında ortaya çıkan tarihi eserler projeye, bölgeye ve Kentsel dönüşüme farklı bir boyut kazandırmış olup, tarihi dokunun da restore edilerek yeniden kültürel mirasa kazandırılması sağlanmıştır. Araştırma sürecinde karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle nitel araştırma kapsamında mahalle sakinleri ile görüşülmüş olup kentsel dönüşüm öncesi ve sonrası sosyo-ekonomik yapının değişimleri, yenilikler, olumlu ve olumsuz yönleri görüşülmüştür. Görüşmeler neticesinde kentsel dönüşümün mahalleye olan etkileri genel olarak olumlu yöndedir. Bölgeye yeni bir yaşam ve ekonomik alan ve çıkarılan tarihi eserlerle birlikte turizme katkı sağlayan bir bölge oluşturulduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın nicel araştırmasında ise çalışma bölgesinde ve Türkiye geneli kentsel dönüşüm tablolar ile karşılaştırılmış olup Şükran mahallesindeki dönüşüm öncesi ve sonrası gelişimler incelenerek bölgedeki imalatına başlanılmamış diğer etaplar için öngörüler elde edilerek tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu çalışma gerek bölgede planlanan yeni etaplar gerekse Konya ili içerisinde yapılacak kentsel dönüşüm projelerinde uygulama ve imalat aşamaları esnasında karşılaşılabilecek sorunlara bir çözüm üreteceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides a detailed examination of urban transformation, a topic frequently present in Turkey's public agenda, by evaluating both its advantages and disadvantages. The research begins with a definition of urban transformation and continues with an in-depth analysis of the planning, project design, implementation, and construction phases. Subsequently, the study explores the spatial and environmental impacts of the transformation. During the implementation phase, the discovery of historical artifacts added a new dimension to the project, to the region, and to the concept of urban transformation itself. These historical elements were restored and reintegrated into the cultural heritage, thus enhancing the historical fabric of the area.A mixed-methods research approach was employed throughout the study. Within the scope of the qualitative component, interviews were conducted with local residents. These discussions addressed the socio-economic changes, innovations, and both positive and negative aspects experienced before and after the urban transformation. The findings from these interviews indicate that the overall impact of urban transformation on the neighborhood has been largely positive. A new living and economic area has been established, and the recovered historical artifacts have contributed to the region's tourism potential.In the quantitative section of the study, data from the project area were compared with national urban transformation trends using statistical tables. The developments observed in Şükran Neighborhood before and after the transformation were analyzed in detail, providing projections and recommendations for future phases of the project that have yet to be implemented.It is anticipated that this study will offer practical solutions to potential challenges that may arise during the implementation and construction phases of not only the planned stages within the region but also other urban transformation projects to be undertaken in Konya.