Islamic law and induced abortion in muslim societies: Acritical analysis
İslam hukuku ve müslüman toplumlarda kürtaj: Kritik bir analiz
- Tez No: 953419
- Danışmanlar: PROF. DR. MASHOOD BADERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez, İslam Hukuku kapsamında kürtajı kökeni ve sonuçları açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu tez, klasik ve modern İslam hukukçularının kürtaj hakkındaki görüşlerinde bir farklılık olup olmadığını araştırmakta ve kürtajın kadının mı yoksa çocuğun mu yaşam hakkı olduğunu incelemektedir. Bu konular üç ana başlık altında ele alınmaktadır. İlk bölümde, İslam hukukuna ilişkin kural ve düzenlemelerde bir değişikliğe duyulan ihtiyaç değerlendirilmekte ve Müslüman hukukçuların kürtaj alanına yönelik temel tutumlarının bir açıklaması sunulmaktadır. İkinci bölümde, İslam hukukunun temel kaynakları olan Kur'an ve Sünnet'te kürtajın nasıl ele alındığı incelenmiştir. Daha sonra konu, klasik ve çağdaş İslam alimlerinin fikirleri çerçevesinde tartışılmıştır. Ayrıca, zina ve tecavüzle sonuçlanabilecek gebeliklerde ceninin kürtajla alınabileceğine dair İslam yargısının görüşleri tartışılmaktadır. Son bölümde ise bedenin özerkliği ve kürtaj tercihine ilişkin söylemsel çatışma değerlendirilmektedir. Ayrıca bu bölümde Müslüman ülkelerin kürtaja nasıl baktıkları ve nasıl uyguladıkları hakkında bilgi verilmekte ve kuruluşların kararlarından bahsedilmektedir. Bu araştırmanın bir sonucu olarak, ceninin haksız yere öldürülmesini yasaklayan ayetlere dayanarak erkek üreme hücrelerinin dişi üreme hücreleriyle birleştiği andan itibaren gebeliğe müdahalenin caiz olmadığını söyleyebiliriz. Translated with DeepL.com (free version)
Özet (Çeviri)
The present thesis seeks to explore the abortion under Islamic Law in terms of its origin and outcomes. In this context, this thesis explores whether there is a difference in the opinions of classical and modern Islamic jurists about abortion and examines whether the abortion is a right to life of the women or child. These topics are discussed under three main headings. The first chapter evaluates the need for a change in rules and regulations related to Islamic law and presents a description of the main attitudes of Muslim jurists towards the field of abortion. In the second part, how the abortion is addressed in the Qur'an and Sunnah, which are the main sources of Islamic law, is examined. It was then discussed in the framework of classical and contemporary Islamic scholars' ideas. In addition, the opinions of the Islamic jurisdiction about the possibility of abortion of fetus in pregnancies that may result in adultery and rape are discussed. In the last part, the discursive conflict about autonomy of the body and the preference for abortion are evaluated. In addition, this section provides information on how the Muslim countries view the abortion and how they are implemented, and the decisions of organisations are mentioned. As an outcome of this research, we can say that it is not permissible to interfere with pregnancy from the moment when male reproductive cells are joined with female reproductive cells based on the verses prohibiting the unjust killing of the fetus, and the medical remedies at hand require.