Tip 1 diyabet tanılı çocuklarda diyabet yönetim metodu ile akran zorbalığı, depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi
Exploring the association between diabetes management methods and peer bullying, depression, anxiety, and quality of life in children with Type 1 diabetes
- Tez No: 953420
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DOĞANGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 1 diyabet (T1DM) tanısı almış çocuk ve ergenlerde uygulanan diyabet yönetim yöntemleri ile akran zorbalığına maruz kalma, anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkileri incelemektir. Yöntem: Çalışmamızda 59'u T1DM grubunda ve 47'si karşılaştırma grubunda olmak üzere 8-18 yaş arası toplam 106 katılımcı değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında hem çocukların öz bildirimlerine hem de ebeveyn değerlendirmelerine dayalı veriler toplanmış ve Çocuklar İçin Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) ile Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği (AZBÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: T1DM tanılı çocuklarda akran zorbalığına uğrama sağlıklı kontrollerle kıyaslandığında anlamlı fark bulunamamıştır. T1DM grubunda yaşam kalitesi skorları daha yüksek, anksiyete ve depresyon semptomlarıysa daha düşük bulunmuştur. T1DM tanılı hastaların diyabet yönetim metoduna göre kıyaslandığı grup içi analizde ise yönetim metodunun; anksiyete ve depresyon semptomları, akran zorbalığı ve yaşam kalitesi skorları açısından anlamlı farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Sonuç: Bulgularımız, T1DM tanılı çocuklarda güncel diyabet teknolojilerinin kullanımının tek başına yaşam kalitesi, anksiyete depresyon semptomları ve akran zorbalığı gibi psikososyal faktörler üzerinde geleneksel diyabet yönetim metoduna üstünlüğünün olmadığını ortaya koymaktadır. Güncel diyabet teknolojilerinin geleneksel diyabet yönetimine göre üstünlükleri olduğu gibi, zorlukları da vardır. Çalışmamızın bulguları, güncel diyabet teknolojilerinin hasta konforunu sağlamada yeterli gelmediği ve bu alanın halen teknolojik gelişmelere ihtiyaç duyduğu anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra T1DM'de psikososyal iyilik haline etki edebilecek diğer faktörlerin araştırılması da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationships between diabetes management methods and peer bullying, anxiety, depression, and quality of life (QoL) in children and adolescents diagnosed with Type 1 diabetes (T1DM). Material and Method: In our study, a total of 106 participants aged between 8 and 18 years were evaluated, including 59 in the T1DM group and 47 in the comparison group. The research involved collecting data based on both children's self- reports and parent evaluations. The measures used included the Revised Children's Anxiety and Depression Scale (RCADS), the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL), the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) and the Peer Victimization Scale (PVS). The data were analyzed using correlation and regression analyses. Results: No significant difference was found in children with T1DM diagnosed with peer bullying compared to healthy controls. Quality of life scores were higher, and anxiety and depression symptoms were lower in the T1DM group. In the intragroup analysis comparing patients with T1DM according to diabetes management method, it was seen that management method did not create a significant difference in terms of anxiety and depression symptoms, peer bullying and quality of life scores. Conclusion: The findings of the study indicate that the use of modern diabetes technologies in children diagnosed with T1DM does not independently demonstrate superiority over traditional diabetes management methods in terms of psychosocial factors such as quality of life, anxiety, depression symptoms, and peer bullying. While modern diabetes technologies offer advantages over traditional methods, they also present certain challenges. Our findings suggest that these technologies are not yet sufficient to ensure patient comfort and that this area still requires further technological developments. Additionally, it is important to investigate other factors that may influence psychosocial well-being in T1DM.