Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomilerde perioperatif miyokardiyal hasarın değerlendirilmesi
Perioperative myocardial injury in patients undergoing robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy
  1. Tez No: 953418
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP NUR AKÇABOY, DOÇ. DR. BETÜL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kardiyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Perioperatif dönemde gelişen kardiyovasküler komplikasyonlar, cerrahi sonrası dönemde hastalarda önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olarak öne çıkmaktadır. Özellikle non kardiyak cerrahilerden sonra meydana gelen miyokardiyal hasar (MINS), çoğu zaman klinik olarak semptom ve bulgu vermeden seyretmekte ve bu nedenle tanısı atlanabilmektedir. Sessiz seyreden bu hasarın önceden saptanabilmesi, hasta güvenliği ve tedavi yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RYLRP) uygulanan hastalarda perioperatif miyokardiyal hasar gelişimini yüksek hassasiyetli kardiyak troponin I (hs-cTnI) düzeyleri ile değerlendirmek ve miyokardiyal hasarın olası klinik ve demografik parametrelerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli prospektif gözlemsel bu çalışmaya, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde 18-80 yaş aralığında, elektif RYLRP geçirecek olan ve American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III sınıfına dahil 75 erkek hasta dâhil edilmiştir. Hastalardan preoperatif, postoperatif 24. saat ve 48. saatte hs-cTnI düzeyleri ölçülmüştür. Miyokardiyal hasar açısından hs-cTnI düzeyi ≥45 ng/L olan hastalar ayrı bir grupta değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların ASA ve RCRI skorları, komorbiditeleri ve vital parametreleri kaydedilerek troponin düzeyleriyle ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Postoperatif hs-cTnI düzeylerinde preoperatif değerlere kıyasla anlamlı bir artış gözlenmiştir (p0.05). RCRI skoru ≥2 olan hastaların hs-cTnI değerleri, RCRI
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cardiovascular complications occurring in the perioperative period are a significant cause of morbidity and mortality in the postoperative phase. Myocardial injury after non-cardiac surgery (MINS), in particular, often progresses without clinical symptoms or findings and may therefore be overlooked. Early detection of this silent injury is of great importance for patient safety and treatment management. This study aimed to evaluate the development of perioperative myocardial injury using high-sensitivity cardiac troponin I (hs-cTnI) levels in patients undergoing robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy (RALRP), and to investigate the possible relationship of myocardial injury with clinical and demographic parameters. Materials and Methods: This single-center, prospective, observational study included 75 male patients aged between 18 and 80 years, classified as ASA physical status I–III, and scheduled to undergo elective RALRP at Ankara Bilkent City Hospital. hs-cTnI levels were measured preoperatively, and at 24 and 48 hours postoperatively. Patients with hs-cTnI levels ≥45 ng/L were evaluated as a separate group in terms of myocardial injury. Additionally, ASA and Revised Cardiac Risk Index (RCRI) scores, comorbidities, and vital parameters of the patients were recorded and analyzed in relation to troponin levels. Results: A significant increase in postoperative hs-cTnI levels was observed compared to preoperative values (p0.05). Although patients with RCRI scores ≥2 had higher hs-cTnI levels than those with RCRI