Fuzzy sayı dizilerinde genelleştirilmiş istatistiksel yakınsaklık
Generalized statistical convergence in sequences of fuzzy numbers
  1. Tez No: 953428
  2. Yazar: MURAT TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFSI ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Beş bölümden oluşan çalışmanın ilk iki bölümünde konuyla ilgili kısa bir tarihçeden bahsedilmiş ve çalışmada kullanılan bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde fuzzy sayı dizileri için ∆^m-genelleştirilmiş fark operatörü kullanılarak β-dereceden ∆_λ^m-istatistiksel yakınsaklık ve β-dereceden kuvvetli ∆_(λ,p)^m-toplanabilme tanımları verilmiş ve bunlar arasındaki bazı kapsama bağıntıları ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde bir f modülüs fonksiyonu yardımıyla W_λ^β (∆^m,F,f,p) dizi kümesi tanımlanarak S_λ^β (∆^m,F) dizi kümesiyle arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde çalışmanın sonuçları kısaca özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first two sections of the five-chapter study provide a brief history of the subject and some basic concepts used in the study. In the third section, the definitions of ∆_λ^m-statistical convergence of order β and strong ∆_(λ,p)^m-summability of order β are given using the ∆^m-generalized difference operator for fuzzy number sequences and some coverage relations between them are stated. In the fourth section, the sequence set W_λ^β (∆^m,F,f,p) is defined with the help of a modulus function f and its relations with the sequence set S_λ^β (∆^m,F) are examined. In the fifth section, the final section, the results of the study are briefly summarized.