Konya-Sarayönü geçiş dönemleri
Transition periods in Konya-Sarayönü
- Tez No: 953430
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma Konya'nın Sarayönü ilçesindeki geçiş dönemleri olan doğum, evlenme, ölüm adetleri ve bunlara bağlı inanışlar, yöntemler ve uygulamaları el almaktadır. Her geçiş döneminde birey, ilk kez karşılaşacağı zorluklara karşı çeşitli âdet ve inanmalar vasıtasıyla yoluna devam ederek kendini bir sonraki döneme hazırlar. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, kapsamı, yöntemi, alan araştırması sırasında karşılaşılan zorluklar ve Sarayönü ilçesi hakkında genel ve tarihi bilgilere yer verilmiştir. Asıl konu olan geçiş dönemleri üç bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde Sarayönü ilçesinde doğum konusu işlenmiştir. Bu bölümde doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası halinde değerlendirirken kendi içlerinde de çeşitli sınıflandırmalara tâbi tutularak alt başlıklara ayrılmaktadır. İkinci bölümde Sarayönü ilçesinde evelenme konusu işlenmiştir. Bu bölümde evlilik öncesi, düğün ve düğün sonrası başlıklarıyla üç bölüm halinde ele alınmıştır. Bu alt başlıklarda yer alan inanma, yöntem ve uygulamalar da kendi içerisinde çeşitli sınıflandırmalara tâbi tutulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Sarayönü ilçesinde ölüm konusu ele alınmıştır. Diğer bölümlerde de olduğu gibi ölüm öncesi, ölüm sırası ve ölüm sonrası halinde üç bölüm şeklinde incelenmiştir. Bu alt başlıklarda kendi içerisinde çeşitli sınıflandırmalara tâbi tutulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Kaynakça, kaynak kişilerin bilgileri, çekilen fotoğraflar, derleme sırasında sorulan sorular ve sözlük bölümleriyse çalışmanın son kısmında verilmiştir. Bu çalışmayla birlikte Konya'nın Sarayönü ilçesinde bulunan ve unutulmaya yüz tutmuş doğum, evlenme ve ölüm gelenekleri ile ilgili bilgiler bir araya getirilmiştir. Bunun yanı sıra yörede kullanılan kavramlar, atasözleri, dualar, yerel adlandırmalar, ağıtlar, ninniler ve uygulamalar da kayıt altına alınarak yazıya geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with birth, marriage and death customs and related beliefs, methods and practices in Sarayönü district of Konya. In each transition period, the individual prepares himself for the next period by continuing on his way through various customs and beliefs against the difficulties he will face for the first time. In the introduction part of the study, the subject, purpose, scope, method, difficulties encountered during the field research and general and historical information about Sarayönü district are given. Transition periods, which are the main subject, are discussed in three sections. In the first part, the subject of birth in Sarayönü district was covered. In this section, it is divided into subheadings by being subjected to various classifications within themselves while evaluating them as prenatal, during birth and postnatal. In the second chapter, the subject of marriage in Sarayönü district is discussed. In this section, it was handled in three sections under the titles of pre-marriage, wedding and post-wedding. The beliefs, methods and practices under these subheadings have also been subjected to various classifications within themselves. In the third part of the study, the subject of death in Sarayönü district was discussed. As in the other chapters, it was analyzed in three sections: before death, during death and after death. These subheadings were subjected to various classifications within themselves. In the conclusion part of the study, a general evaluation of the study was tried to be made. Bibliography, information on the source persons, photographs taken, questions asked during the compilation and glossary sections are given in the last part of the study. With this study, information on birth, marriage and death traditions in the Sarayönü district of Konya, which are about to be forgotten, have been brought together. In addition, the concepts, proverbs, prayers, local names, laments, lullabies and practices that exist in folk culture, used in the region, were recorded and written down.