Sarayönü Konya İlçesi'nin coğrafi etüdü
- Tez No: 211528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma sahası, Konya il merkezinin 51 km. kuzeyindedir. İlçeyi, kuzeyde Yunak ve Cihanbeyli; doğuda, Cihanbeyli ile Altınekin; güney ve güneydoğu'da, Selçuklu; batıda da Kadınhanı İlçesi çevrelemektedir. İlçenin yüzölçümü 1088 km2 dir. Sarayönü İlçesi'nin idari sınırları yer yer doğal sınırla örtüşür. Araştırma sahasında farklı jeolojik zamanlarda oluşmuş formasyonlar bulunmaktadır. Sahanın kuzey, doğu ve güneyinde dağlık ve plato sahaları, orta kesimlerinde ise ovalık sahalar geniş yer kaplamaktadır. Araştırma sahasında yazlar sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı karasal iklim görülür. Yörede yıllık ortalama yağış 438,4 mm, yıllık ortalama sıcaklık 10,8 °C olarak tespit edilmiştir. Araştırma sahasında kısa boylu, mevsimlik ve sürekli akış özelliği gösteren akarsular bulunmaktadır. Etüt sahasında alüvyal topraklar ile kalkersiz kahverengi orman toprakları yaygındır. Doğal bitki örtüsü ise step formasyonlardan oluşmuştur. 2000 yılı nüfus verilerine göre Sarayönü ilçe merkezinin nüfusu, 10 386; köy ve kasabalarla beraber toplam nüfusu ise 36 525 kişi olarak tespit edilmiştir. Araştırma sahası içerisinde 1 şehir, 5 kasaba, 13 köy yerleşmesi olmak üzere toplam 19 devamlı yerleşme ünitesi vardır. Sarayönü İlçesi'ndeki ekonomik faaliyetlerin başında tarım gelmektedir. Ekili dikili alanların büyük bir kısmı tahıl ziraatına ayrılmıştır. Araştırma sahasında son yıllarda Konya-İstanbul karayolu çevresinde et, tekstil, mandıra, un, ve kurulma aşamasında olan seramik sanayi tesisleri yer almaktadır.. Ayrıca Gözlü ve Konuklar tarım üretme çiftlikleri ile Lâdik ve çevresindeki halı dokuma atölyeleri yöre ekonomisine katkı sağlayan diğer unsurlardır
Özet (Çeviri)
Research area is to 51 km far from Konya City Center to North. The district is framed with Cihanbeyli and Altınekin at East; Kadınhanı at West; Lâdik Mountains and Selçuklu District at South. The acreage of district is 1088 km2. The administrative bound of Sarayönü district is overlap with natural bounds. The district generally lays at north-south sides, at middle section it has a savanna character. The climate of research area has been suitable to Middle Anatolia Climate. In summer it is hot and dry, in winter cold and wet. Through inner section of research area, hard climate dominates. Annually average rain quantity at the region is 438,4 mm., annually temperature average has been stated as 10,8o C. Research are hasn?t so much rough topography so there isn?t so much river source at high sections of the region. There is brown forest soil without limestone at south sections of Sarayönü district; there is alluvium soil widespread at Sarayönü Savanna and Beşgöz Çayı canyon ground. Steppes (desert area) are widespread at plain areas of research area. The population of district center is 10 386, total 36 525 people have been determined with towns and villages in accordance with 2000 village year population data. Country + yard. There are total 19 settlement units, including 1 town, 5 village, 13 villages in research area. The mainly economical activity in Sarayönü district is agriculture. Big section of plantation has been separated to grain agriculture. Ranch/animal keeping is at last order in district. In recent years, a few factories have been established as industry plants in district around Konya-Istanbul highway. There are Gözlü and Konuklar Agriculture Growing farms in district and carpet knitting ateliers primarily in Lâdik.