Biyokütle enerji santrallerinde kazan yüzeylerindeki problemlerin incelenmesi
Examination of problems on boiler surfaces in biomass power plants
- Tez No: 953442
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında, Afyonkarahisar'da bulunan 27 MWe kapasiteli bir biyokütle enerji santralinde, 2020-2024 yılları arasındaki beş yıllık işletme süreçlerine ait gerçek zamanlı veriler kullanılarak, kazan borularında meydana gelen kirlenme ile yanma odası ve kızdırıcı bölgelerde oluşan erozyon-korozyon problemleri teknik olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, santralin elektrik üretiminde kullandığı yakıt ve yakıt karışımlarındaki değişimlerin, bu problemlerin oluşumu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Özellikle 2022 yılı sonrasında yakıt karışımında odunsal atıkların (çam, kavak vb.) oranının azalması ve tarımsal atıkların (özellikle mısır sapı) oranının %15'ten %45'e çıkması, her iki sorunun da artmasına neden olmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, mısır sapının toplam alkali (Na, K) ve klor (Cl) içeriği en fazla olan yakıt olduğu, bu nedenle de kazanlarda gözlemlenen kirlenme ve erozyon-korozyon açısından en riskli yakıt olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, technical analyses were conducted on the fouling observed on boiler tubes and the erosion-corrosion problems occurring in the combustion chamber and superheater sections of a 27 MWe biomass power plant located in Afyonkarahisar, using real-time operational data from a five-year period between 2020 and 2024. The study investigated the effects of changes in the plant's fuel and fuel mixtures used for electricity generation on the formation of these problems. Notably, after 2022, the decrease in the proportion of woody biomass (such as pine and poplar) and the increase in agricultural residues (especially corn stalks) from 15% to 45% in the fuel mix led to a significant intensification of both fouling and erosion-corrosion issues. The evaluations revealed that corn stalks have the highest total alkali (Na, K) and chlorine (Cl) content among the utilized fuels, making them the most hazardous in terms of boiler fouling and erosion-corrosion risks.